donderdag, januari 8, 2026
1.4 C
Groningen

Hackers eisen miljoenenbedrag na datadiefstal bij laboratorium

Een laboratorium in Rijswijk is opnieuw onder druk gezet door cybercriminelen. De hackersgroep Nova eist bijna 1,1 miljoen euro om te voorkomen dat medische gegevens van honderdduizenden Nederlanders openbaar worden gemaakt.

Ultimatum en losgeldeis

Dit weekend verscheen een bericht op het dark web waarin Nova dreigde de gegevens te publiceren. Inmiddels heeft de groep een bedrag genoemd: 11 bitcoins, ter waarde van circa 1,1 miljoen euro. Volgens de hackers is er een andere partij bereid dat bedrag te betalen voor de gegevens, al is niet duidelijk of dit waar is of bedoeld is als bluf.

Mogelijke schending van afspraken

Volgens Nova heeft Clinical Diagnostics, het laboratorium in Rijswijk, eerder afspraken met de groep geschonden. Om welke afspraken het gaat, is niet bekend. Waarschijnlijk heeft het te maken met het inschakelen van de politie.

De hackers verklaarden tegenover RTL Nieuws dat Clinical Diagnostics eerder al losgeld heeft betaald. Dat zou zijn gedaan om te voorkomen dat de gegevens direct op straat zouden belanden. Hoeveel geld er toen is betaald, is niet bevestigd.

Een aftelklok op het dark web laat zien dat het bedrijf tot de nacht van 28 op 29 augustus heeft om op de nieuwe eis in te gaan.

Gegevens van bijna een half miljoen vrouwen

Het datalek betreft gevoelige informatie van 485.000 vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek voor baarmoederhalskanker. Het gaat onder meer om persoonsgegevens zoals naam, adres, geboortedatum, BSN en mogelijk testresultaten.

Daarnaast zijn al gegevens van ruim 50.000 vrouwen gepubliceerd. Daarbij zitten ook data van andere medische onderzoeken, zoals uitstrijkjes, urinetesten, huidweefselonderzoek en analyses van wondvocht.

Deze onderzoeken zijn uitgevoerd door huisartsen en behandelklinieken die gebruikmaakten van het laboratorium in Rijswijk.

Voorbeeld van gestolen dataset

Nova heeft de gegevens van 50.000 vrouwen online gezet als voorbeeld. De hackers stellen in totaal 300 gigabyte aan bestanden te hebben buitgemaakt. Het deel dat al gepubliceerd is (85 MB) zou daarmee slechts een fractie zijn van de totale hoeveelheid.

Bron: NOS

Recente publicaties

Virtualtour.nu brengt locaties tot leven met virtuele rondleidingen

In een wereld waarin online zichtbaarheid steeds belangrijker wordt,...

Wereldwijde en Nederlandse economie zoeken nieuw evenwicht in 2026

De eerste week van januari zet meteen de toon...

Bouwadvies Beumer brengt rust en overzicht in elk bouwproject

Een bouwproject begint vaak met enthousiasme en visie, maar...

Nederlandse woningmarkt in 2026: nieuwe realiteit tussen groei en krapte

Wie begin januari de woningwebsites opent, ziet iets dat...

Duurzaamheid en energie drukken steeds zwaarder op bedrijfskeuzes

De start van 2026 voelt voor veel bedrijven als...

Gerelateerde artikelen