donderdag, november 5, 2026
9.8 C
Groningen

Rekenkamer: overheid mist overzicht bij gebruik clouddiensten

De Algemene Rekenkamer heeft in het rapport Donkere wolken pakken samen stevige kritiek geuit op het cloudgebruik binnen de rijksoverheid. Volgens de Rekenkamer ontbreekt bij twee derde van de belangrijkste clouddiensten een adequate risicoafweging, waardoor de dienstverlening aan burgers en bedrijven in gevaar kan komen. Dit kan leiden tot ontwrichtende gevolgen voor de maatschappij.

Onvoldoende zicht op clouddiensten

De overheid maakt volop gebruik van clouddiensten. Elk ministerie werkt ermee, en in totaal worden er 1.588 clouddiensten gebruikt. Echter, van ruim een kwart is niet bekend om welke vorm van cloud het gaat. Dit is volgens de Rekenkamer zorgwekkend, omdat dit fundamentele inzicht essentieel is voor een veilige en efficiënte toepassing.

Risicoafwegingen blijven achter

Van de 126 belangrijkste public cloud-diensten heeft 67% geen risicoafweging ondergaan. Deze diensten worden vaak geleverd door grote Amerikaanse bedrijven zoals Amazon, Microsoft en Google. Het gebruik hiervan brengt aanzienlijke risico’s met zich mee, zoals datalekken, buitenlandse inmenging en onvoorziene onderbrekingen van dienstverlening. “Laat ik het onomwonden zeggen: het risico bestaat dat buitenlandse regeringen, met name de VS, informatie van de Nederlandse rijksoverheid of van burgers kunnen inzien en wellicht zelfs aanpassen. Of ze dat doen is een tweede, maar als ze willen, dan kan het,” waarschuwt Ewout Irrgang, collegelid van de Algemene Rekenkamer. “Die is niet gegarandeerd wanneer bijvoorbeeld kantoorautomatisering het niet meer doet. Het is dan ook zaak dat de ministeries samenwerken om als één overheid grip te krijgen op hun cloudgebruik. Gelukkig heeft staatssecretaris Szabó van Koninkrijksrelaties en Digitalisering laten weten het rapport te onderschrijven. Hij wil graag aan de slag. Ik roep het kabinet als geheel op om de ministeries minder vrijblijvend te laten samenwerken.”

Fragmentatie belemmert strategie

De cloudstrategie verschilt per ministerie, wat leidt tot versnippering en een gebrek aan uniform beleid. Hierdoor wordt het lastig om duidelijke afspraken te maken met leveranciers en andere betrokken partijen. De Rekenkamer adviseert het kabinet om als één samenwerkende overheid op te treden en gezamenlijke kaders en regels te stellen. Dit kan de positie van het Rijk versterken en de risico’s beheersen.

Oproep tot actie

Staatssecretaris Szabó van Koninkrijksrelaties en Digitalisering heeft aangegeven het rapport te onderschrijven en aan de slag te willen met de aanbevelingen. De Rekenkamer roept het kabinet op om ministeries minder vrijblijvend te laten samenwerken en strategische keuzes te maken voor veiliger en efficiënter gebruik van clouddiensten.

Bron: rekenkamer

Recente publicaties

Inflatie stijgt naar 3,7 procent door aanhoudend hoge energieprijzen

De prijsdalingen in de supermarkt zijn niet voldoende om...

Twee miljoen gepensioneerden kunnen rekenen op flinke pensioenverhoging in 2027

Oud-winkelmedewerkers die pensioen ontvangen van Pensioenfonds Detailhandel, kunnen volgend...

Nederlandse economie groeit verder dankzij sterke industrie en export

Nederlandse machinefabrikanten hebben opnieuw een sterk kwartaal achter de...

Nederland sterk afhankelijk van China voor cruciale grondstoffen

Gallium is geen metaal waar veel mensen dagelijks bij...

Gerelateerde artikelen