zaterdag, april 25, 2026
7 C
Groningen

Consumentenorganisaties starten claim tegen hotelplatform Booking.com

Twee Nederlandse consumentenorganisaties slaan de handen ineen voor een gezamenlijke rechtszaak tegen Booking.com. Volgens hen maakt het populaire hotelboekingsplatform zich al jarenlang schuldig aan machtsmisbruik, het beperken van eerlijke concurrentie en misleiding van klanten. De organisaties roepen getroffen consumenten op zich aan te melden voor de collectieve claim.

Verstoring van de markt door prijsafspraken

Volgens Stichting Consumenten Competition Claims (CCC) heeft Booking.com sinds 2013 de regels voor concurrentie en consumentenrechten herhaaldelijk overtreden. “Consumenten betalen al jarenlang te veel voor hun hotelkamers. Wij hebben onderzoek gedaan en daaruit blijkt dat Booking sinds januari 2013 concurrentieregels en consumentenrecht schendt. Via illegale afspraken en gedragingen zorgt Booking.com ervoor dat hotels geen lagere prijzen en betere voorwaarden kunnen aanbieden,” aldus Bert Heikens, voorzitter van CCC. Europese toezichthouders zouden deze conclusie al eerder hebben onderschreven.

Gebruik van misleidende technieken

De Consumentenbond stelt dat Booking.com gebruikmaakt van technieken die consumenten op het verkeerde been zetten. “Wij toonden in 2024 al aan dat Booking zich schuldig maakt aan misleiding. Het platform gebruikt bijvoorbeeld nepkortingen, onvolledige prijzen en verzonnen schaarste. Met dat soort ‘dark patterns’ beïnvloedt Booking.com de keuzes die consumenten maken. En dat is niet toegestaan volgens Nederlandse en Europese regels,” zegt Sandra Molenaar, directeur van de Consumentenbond.

Wie kan zich aansluiten bij de claim?

Iedereen die sinds januari 2013 via Booking.com of vergelijkbare sites zoals Agoda of Expedia een hotelkamer heeft geboekt, komt in aanmerking voor deelname. Zelfs consumenten die direct bij een hotel hebben geboekt, kunnen zijn benadeeld. Volgens de organisaties zijn alle gebruikers geraakt door de marktverstorende werkwijze van Booking.com.

Schade loopt op tot honderden miljoenen

De hoogte van de schade verschilt per consument en is afhankelijk van het aantal boekingen, bestemmingen en prijzen. Voor sommigen gaat het om tientallen euro’s, voor anderen om honderden. Landelijk zou de totale schade kunnen oplopen tot honderden miljoenen euro’s.

Geen kosten bij mislukking

De actie wordt uitgevoerd door CCC, met ondersteuning van de Consumentenbond. Aanmelden is gratis en kan via de website van de Consumentenbond. Deelname is op basis van ‘no cure no pay’. Bij succes dragen deelnemers maximaal 25% van het behaalde bedrag af.

Bron: Consumentenbond

Recente publicaties

Stroomnet gaat voor het eerst helemaal op slot: wat zijn de gevolgen?

Het volle stroomnet was de afgelopen jaren vooral een...

Grote zorgen over persoonlijke financiën door oorlog in Midden-Oosten

De oorlog in het Midden-Oosten speelt zich ver van...

Arbeidsproductiviteit Nederlandse economie stijgt fors in 2025

De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent....

De kracht van het noorden en ondernemerschap

In Familiehotel Paterswolde vond een tafelgesprek plaats met zeven...

Van baan wisselen in 2026 kan pensioencompensatie kosten

Van baan veranderen voelt vaak als een stap vooruit....

Gerelateerde artikelen