dinsdag, juli 28, 2026
21.7 C
Groningen

RIVM vermoedt honderden hepatitis-besmettingen door blauwe bessen AH

Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meldt dat twaalf mensen besmet zijn geraakt met hepatitis A na het eten van bevroren blauwe bessen van Albert Heijn. Twee patiënten liggen in het ziekenhuis. Hun klachten zijn zo ernstig dat medische behandeling noodzakelijk was.

Onderzoek naar besmettingsbron

De eerste melding kwam eind november binnen, blijkt uit gegevens van de GGD. Al snel volgden meer gevallen. Het RIVM startte daarop een onderzoek. De verdenking viel vrijwel meteen op de diepvriesbessen. Monsters zijn vervolgens getest door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Daarbij is daadwerkelijk het hepatitis A-virus aangetroffen.

Terugroepactie van Albert Heijn

De supermarktketen heeft direct een waarschuwing verspreid. Het gaat om kilozakken diepvriesbessen van het huismerk met houdbaarheidsdatum 14 april 2026. Uit voorzorg zijn alle verpakkingen uit de schappen verwijderd. Klanten krijgen het aankoopbedrag terug als zij de bessen inleveren. De oproep is duidelijk: eet de bessen niet.

Wie zijn getroffen?

Volgens het RIVM gaat het om patiënten tussen de 25 en 77 jaar oud. Kinderen lijken tot nu toe niet besmet. “Dit zijn enkel de ernstige gevallen waarbij patiënten medische hulp zochten,” aldus een woordvoerder van het instituut. Hij houdt er rekening mee dat het werkelijke aantal besmettingen veel hoger ligt. Mogelijk honderden gevallen.

De meeste mensen krijgen slechts lichte klachten, zoals misselijkheid en vermoeidheid. Toch kan hepatitis A bij volwassenen uitlopen op een leverontsteking. Mensen met een verminderde weerstand lopen extra risico.

Vermoedelijke oorzaak

De besmette bessen zijn afkomstig van een Poolse leverancier. Volgens het RIVM is slechte hygiëne tijdens het verpakkingsproces waarschijnlijk de oorzaak. “Het is waarschijnlijk dat een bessenplukker zijn handen niet goed heeft gewassen na een toiletbezoek,” zegt de woordvoerder.

Belangrijk detail: alleen de kilozakken van Albert Heijn zijn betrokken. Andere producten, zoals doosjes met kleinere porties blauwe bessen en zakken rood fruit, komen van een andere producent en zijn veilig te gebruiken.

Advies aan consumenten

Wie klachten ervaart – denk aan buikpijn, vermoeidheid of een gele verkleuring van huid en ogen – wordt geadviseerd direct de huisarts te bellen. Albert Heijn herhaalt intussen de oproep om de producten terug te brengen naar de winkel.

Bron: NOS

Recente publicaties

Meer keuze op woningmarkt zorgt voor flinke stijging verkopen

De woningmarkt kwam in het tweede kwartaal duidelijk meer...

Waar ondernemers onbewust tijd en geld verliezen op kantoor

Als ondernemer let je scherp op de grote posten....

Inflatie is 3 procent, maar voelt veel hoger voor consumenten

De officiële inflatie in Nederland ligt al langere tijd...

Minder bedrijven investeren in verduurzaming in 2026

Nederlandse bedrijven investeren minder vaak in verduurzaming dan een...

Hogere hypotheekrente remt stijging van huizenprijzen af

De huizenprijzen blijven stijgen, maar het tempo gaat omlaag....

Gerelateerde artikelen