zaterdag, mei 30, 2026
19 C
Groningen

Aantal vuurwerkslachtoffers met oogletsel bereikt nieuw hoogtepunt

Tijdens de afgelopen jaarwisseling werden 187 mensen behandeld voor oogletsel veroorzaakt door vuurwerk. Dit is het hoogste aantal in tien jaar tijd. De laatste keer dat dergelijke hoge cijfers werden geregistreerd, was tijdens de jaarwisseling van 2014/2015. Van de slachtoffers liep een derde blijvend letsel op, en in zes gevallen moest een oog worden verwijderd. Daarnaast bleek dat 40% van de gewonden omstanders waren, die niet zelf vuurwerk afstaken. Meer dan de helft van de verwondingen werd veroorzaakt door legaal vuurwerk.

Veilig vuurwerk bestaat niet

De recente cijfers sluiten aan bij de waarschuwingen van de Inspectie Leefomgeving en Transport, die in december melding maakte van hoge afkeuringspercentages van consumentenvuurwerk. “Legaal vuurwerk is voor oogartsen de wolf in schaapskleren: het lijkt veilig, maar is het niet!” verklaart de beroepsvereniging van oogartsen, het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG). Slechts 8% van het geregistreerde oogletsel werd veroorzaakt door illegaal vuurwerk.

Breder probleem

Hoewel deze cijfers specifiek betrekking hebben op oogletsels, zijn ze slechts een deel van het bredere probleem. Medische professionals, waaronder traumachirurgen, kinderartsen en plastisch chirurgen, werken tijdens de jaarwisseling intensief samen om slachtoffers van vuurwerkincidenten te behandelen. De medische schade varieert van brandwonden en amputaties tot psychisch trauma.

Pleidooi voor verbod op consumentenvuurwerk

De beroepsvereniging van oogartsen, het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG), blijft pleiten voor een landelijk verbod op consumentenvuurwerk. Het NOG benadrukt dat een verbod onnodig letsel kan voorkomen en stelt dat de huidige cijfers wederom aantonen hoe onveilig consumentenvuurwerk is.

Bron: NOG

Recente publicaties

Aantal huurwoningen krimpt verder, maar piek van verkoopgolf lijkt bereikt

Het aantal huurwoningen in Nederland blijft afnemen doordat investeerders...

Elektrische auto kan rol krijgen als buffer voor overvol stroomnet

Elektrische auto’s worden vaak genoemd als extra belasting voor...

Nederlanders ervaren klimaatbeleid steeds vaker als oneerlijk verdeeld

Veel Nederlanders vinden het nog altijd belangrijk dat Nederland...

Zorgen over hypotheeklasten nemen toe onder Nederlandse huiseigenaren

De financiële druk op Nederlandse huiseigenaren neemt toe. Dat...

Koopwoningen in april ruim 4 procent duurder dan jaar daarvoor

De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in april opnieuw...

Gerelateerde artikelen