zaterdag, april 4, 2026
13.3 C
Groningen

Grote groep vrouwen houdt hormoongerelateerde klachten verborgen op werk

Een groot deel van de werkende vrouwen in Nederland ervaart gezondheidsproblemen die samenhangen met hormonen. Dat kan gaan om menstruatie, zwangerschap of overgang. Volgens een recente meting van de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden (NEA), uitgevoerd door CBS en TNO, zegt zo’n 80 procent van de vrouwen hiermee te maken te hebben.

Bijna 3,2 miljoen werkenden dus. En een aanzienlijk deel zwijgt erover. Ongeveer 35 procent houdt de klachten verborgen op het werk. Ter vergelijking: bij andere soorten gezondheidsproblemen ligt dat percentage beduidend lager, rond de 24 procent.

Terughoudend in gesprekken

Uit de cijfers komt naar voren dat veel vrouwen voorzichtig zijn in hoe en met wie ze hun klachten delen. Vier op de tien kiest zorgvuldig wie ze in vertrouwen nemen. Daarnaast is bijna een vijfde bang dat collega’s hen minder serieus nemen als ze er open over zijn. Ook leeft bij sommigen de vrees dat praten over gezondheidsproblemen gevolgen heeft voor hun loopbaan, bijvoorbeeld bij promoties.

Doorwerken ondanks problemen

Opvallend is dat een grote groep gewoon doorwerkt, ook als ze zich eigenlijk ziek voelt. Twee derde van de vrouwen met hormoongerelateerde klachten meldt zich niet ziek, maar gaat toch aan het werk. Bij andere werknemers is dat minder dan de helft.

Dat heeft gevolgen. Ruim een kwart geeft aan dat de kwaliteit van hun werk hieronder lijdt. Anderen zeggen dat ze minder productief zijn of zich belemmerd voelen in hun dagelijkse taken. Soms gebeurt dat een paar keer per jaar, maar er is ook een groep die wekelijks of zelfs dagelijks hinder ervaart. Toch blijft de meerderheid doorgaan.

Leidinggevende blijft vaak buiten beeld

De meeste gesprekken over gezondheidsklachten vinden plaats met directe collega’s. Daar voelt bijna de helft van de vrouwen zich het meest veilig. Met leidinggevenden wordt er beduidend minder gesproken: slechts iets meer dan één op de tien legt het probleem daar neer. En de bedrijfsarts? Die wordt vrijwel niet betrokken.

Bij werknemers met andere gezondheidsproblemen ligt dat anders. Daar zoekt meer dan een derde steun bij een leidinggevende en zo’n 7 procent bij de bedrijfsarts.

Meer behoefte aan bewustzijn

Wat verder opvalt, is dat sommige vrouwen die nu niets zeggen, dat eigenlijk wél zouden willen. Bijna één op de tien geeft aan behoefte te hebben aan meer ruimte om het bespreekbaar te maken. Een ruime meerderheid van de werknemers ziet een duidelijke taak voor leidinggevenden. Het onderwerp mag niet langer worden genegeerd. Meer bewustzijn, meer openheid en meer steun, zo klinkt de boodschap.

Recente publicaties

Kuipers Print & Sign: professioneel zichtbaar, elke dag

In de wereld van zichtbaarheid draait het om één...

Enerpoint helpt bedrijven van opwek naar slim energiebeheer

Steeds meer ondernemers en particulieren hebben zonnepanelen liggen, maar...

Europese Commissie zet eerste stap in versoepeling van emissiehandel

De Europese Commissie zet een eerste stap richting een...

Nederlandse inflatie komt in maart uit op 2,7 procent

De inflatie in Nederland is in maart 2026 uitgekomen...

Nederlanders digitaal vaardigst, bedrijven in EU-top 3

Nederland behoort inmiddels tot de Europese kopgroep als het...

Gerelateerde artikelen