woensdag, juli 29, 2026
31.7 C
Groningen

Europese steun voor Trump-oproep, maar niet voor Donbas-deal

Na weken van stilte over het Oekraïense front mengt ook de Amerikaanse president Donald Trump zich weer in het debat. Zijn oproep om de oorlog te beëindigen valt in Europa niet onopgemerkt. Meerdere regeringsleiders zeggen zijn wens voor een wapenstilstand te delen, maar trekken tegelijk een duidelijke grens. Trump vindt dat de huidige frontlijn voorlopig kan blijven zoals die is. Europese leiders willen daar niets van weten: zij weigeren te accepteren dat Rusland controle houdt over de Donbas-regio.

Wens voor vrede, maar niet tegen elke prijs

Volgens de gezamenlijke verklaring van Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie blijft het streven naar vrede overeind, maar niet als daarvoor Oekraïens land moet worden opgegeven. Onderhandelingen zijn mogelijk, zeggen ze, maar niet zolang Rusland zijn greep op de Donbas behoudt.
“We blijven op het standpunt staan dat landgrenzen niet door geweld veranderd mogen worden,” luidt de gezamenlijke boodschap.

Trump zei gisteren tegen journalisten dat de oorlog volgens hem simpel kan worden beëindigd. “Laat het verdeeld blijven zoals het nu is, circa 78 procent is al bezet door Rusland. Laten we dat zo houden, en dan kunnen ze er later nog eens over onderhandelen,” zei hij. “Laten we frontlinie zo houden, naar huis gaan, stoppen met vechten en mensen doden.”

Kiev houdt voet bij stuk

Voor president Volodymyr Zelensky is het opgeven van grondgebied al vanaf het begin uitgesloten. Volgens hem zou Rusland nooit vrijwillig afstand doen van wat het heeft veroverd. Daarom blijft hij pleiten voor een volledige terugtrekking van Russische troepen als voorwaarde voor onderhandelingen.

Meer druk, minder berusting

In Europa klinkt ondertussen de roep om de druk op Moskou verder op te voeren. “We kunnen allemaal zien dat Poetin blijft kiezen voor geweld en vernietiging,” schrijven de Europese leiders. Zij stellen dat juist Oekraïne laat zien dat het vrede wil.

Daarom wordt gekeken naar aanvullende maatregelen, waaronder het inzetten van bevroren Russische tegoeden in westerse landen. Dat geld kan volgens de EU helpen om de Oekraïense economie overeind te houden en de defensie te versterken.

Nieuwe gesprekken in Brussel en Londen

De Europese Raad bespreekt donderdag in Brussel hoe die tegoeden gebruikt kunnen worden. Een dag later volgt in Londen een bredere top met bondgenoten, waaronder Canada en het Verenigd Koninkrijk. Daar wordt gesproken over verdere steun aan Oekraïne en de vraag hoe druk op Rusland kan worden behouden zonder escalatie.

Hoewel de meningen over de Donbas-regio verschillen, is de toon uit Europa duidelijk: vrede is welkom, maar niet ten koste van recht en soevereiniteit.

Bron: NOS

Recente publicaties

Strengere regels zetten kleine cryptobedrijven onder druk

De Nederlandse cryptomarkt verandert snel. Waar een paar jaar...

Meer keuze op woningmarkt zorgt voor flinke stijging verkopen

De woningmarkt kwam in het tweede kwartaal duidelijk meer...

Waar ondernemers onbewust tijd en geld verliezen op kantoor

Als ondernemer let je scherp op de grote posten....

Inflatie is 3 procent, maar voelt veel hoger voor consumenten

De officiële inflatie in Nederland ligt al langere tijd...

Minder bedrijven investeren in verduurzaming in 2026

Nederlandse bedrijven investeren minder vaak in verduurzaming dan een...

Gerelateerde artikelen