dinsdag, augustus 4, 2026
25.4 C
Groningen

Ziekmeldingen stijgen fors in september door stress en werkdruk

Het aantal werknemers dat zich ziek meldde, is in september uitzonderlijk hoog uitgekomen. Volgens recente cijfers van arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare lag het aantal meldingen maar liefst 72 procent hoger dan in augustus. Daarmee zet de stijgende trend in het ziekteverzuim die al eerder dit jaar zichtbaar was, stevig door.

Recordaantal meldingen ondanks zomermaand

Augustus liet al een opvallende piek zien: het ziekteverzuim bereikte toen een record van 4,4 procent, bijna een procentpunt hoger dan in dezelfde maand in 2019. Dat is bijzonder, want augustus is traditioneel de maand met de minste ziekmeldingen. De arbodiensten wijzen erop dat in september vooral een golf van kortdurend verzuim werd geregistreerd, veelal door griepklachten.

Griep is niet de enige oorzaak

Hoewel griepklachten de cijfers tijdelijk omhoog stuwen, ligt er volgens de arbodiensten een dieper probleem aan ten grondslag. De langdurige stijging van het verzuim hangt sterk samen met stressgerelateerde klachten.

Toenemend langdurig verzuim

“We zien dat langdurig verzuim de afgelopen vijf jaar zelfs met 36 procent is toegenomen,” zegt Iris Homeijer, directeur medische zaken van HumanCapitalCare, tegen de NOS. “Vooral het onderdeel stressgerelateerd verzuim. Dat kan gaan over een lichte overspannenheid tot een burn-out of nog langdurigere psychische klachten.”

Volgens Homeijer vergroot de combinatie van stress en griep de kwetsbaarheid van werknemers verder. “Vooral in het mkb. Als men daar naast langdurig verzuim nog meer mensen moet missen, wordt dat voor degenen die nog werken steeds lastiger.”

Werkdruk en balans onder druk

Stress is volgens de arbodiensten een breed maatschappelijk probleem. “Er is meer druk op de arbeidsmarkt, de werk-privébalans wordt lastiger en de druk neemt alsmaar toe. Werkgevers kunnen daar echt wat aan doen door in gesprek te blijven met hun werknemers,” zegt Homeijer.

Werknemers die zich gesteund voelen door hun werkgever, blijken beter in staat hun werk vol te houden. “Doordat er wellicht maatwerkoplossingen gevonden worden voor de werknemer,” aldus Homeijer.

Bron: NOS

Recente publicaties

Winkels zetten in juni meer om, online verkoop groeit sterk door

De Nederlandse detailhandel heeft in juni opnieuw meer omzet...

Strengere regels zetten kleine cryptobedrijven onder druk

De Nederlandse cryptomarkt verandert snel. Waar een paar jaar...

Meer keuze op woningmarkt zorgt voor flinke stijging verkopen

De woningmarkt kwam in het tweede kwartaal duidelijk meer...

Waar ondernemers onbewust tijd en geld verliezen op kantoor

Als ondernemer let je scherp op de grote posten....

Inflatie is 3 procent, maar voelt veel hoger voor consumenten

De officiële inflatie in Nederland ligt al langere tijd...

Gerelateerde artikelen