donderdag, oktober 8, 2026
13.1 C
Groningen

Auto in brand bij Nationaal Monument in Amsterdam, vermoedelijk opzet

Bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam is donderdagmiddag een auto in brand gevlogen na een explosie in het voertuig. De Dam is direct afgezet en de hulpdiensten zijn ter plaatse gekomen. De bestuurder van de auto raakte hierbij gewond.

Mogelijk opzettelijke actie

Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat de bestuurder het vuur zelf heeft aangestoken. Op camerabeelden van een nabijgelegen webcam is te zien hoe de auto rustig het plein op rijdt en even stil blijft staan. Kort daarna vindt er een explosie plaats, terwijl de bestuurder nog in het voertuig zit.

De man weet het voertuig op eigen kracht te verlaten, terwijl hij zelf in brand staat. Politieagenten blussen het vuur met behulp van brandblussers.

Schokkende beelden gedeeld

Op sociale media zijn beelden verschenen waarop de brandende auto en de bestuurder te zien zijn. Journalist Marijn Schrijver deelde de video op X (voorheen Twitter), met het bijschrift: “Heftige beelden van de Dam”

De beelden zijn veelvuldig gedeeld en hebben tot geschokte reacties geleid.

Getuigen zagen explosie van dichtbij

Er waren op het moment van de explosie veel mensen op de Dam aanwezig. Een omstander vertelde aan de NOS wat hij zag: “Mijn ogen waren toevallig gericht op de Dam en toen zag ik dat autootje dat bijna tegen het monument aan stond. Een paar seconden later hoorde ik een knal. Het was snel duidelijk dat het opzet was.”

Volgens de getuige arriveerde de politie kort na de explosie. De brandweer liet het voertuig gecontroleerd uitbranden.

EOD opgeroepen voor onderzoek

De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) is naar de Dam gestuurd om het incident verder te onderzoeken. De politie doet onderzoek naar het motief en de achtergrond van de bestuurder.

Bron: NOS

Recente publicaties

Huishoudens geven ruim 2 procent meer uit, vooral aan duurzame goederen

Nederlandse huishoudens hebben in augustus duidelijk meer uitgegeven dan...

Arbeidsproductiviteit stijgt, maar groei komt met minder gewerkte uren

De commerciële sector heeft in 2025 meer waarde geproduceerd...

Studieschuld daalt voor het eerst, maar hoge schulden blijven zichtbaar

De totale studieschuld in Nederland is voor het eerst...

Inflatie loopt weer iets op door hogere energieprijzen

De inflatie is in september opnieuw iets gestegen. Volgens...

Nieuwe regels voor makelaars moeten biedproces eerlijker maken

De overheid wil harder ingrijpen in de makelaarsbranche. Woonminister...

Gerelateerde artikelen