zaterdag, april 4, 2026
9.7 C
Groningen

Europese consumentenorganisaties eisen actie tegen misleiding door SHEIN

In een gezamenlijke actie hebben 25 Europese consumentenorganisaties, waaronder de Consumentenbond, een formele klacht ingediend bij Europese toezichthouders tegen modeplatform SHEIN. De webwinkel zou volgens hen op grote schaal gebruikmaken van zogenoemde dark patterns — misleidende en manipulerende technieken die impulsaankopen stimuleren en overconsumptie aanwakkeren.

Onderzoek wijst op herhaaldelijke overtredingen

Aanleiding voor de klacht is een onderzoek dat begin 2025 werd uitgevoerd door Europese toezichthouders. Daarbij kwamen meerdere schendingen van het consumentenrecht aan het licht. De nieuwe klacht biedt aanvullend bewijs van misleidende technieken, zoals aftelklokken die onterecht tijdsdruk suggereren, valse claims over lage voorraden en nepaanbiedingen. Ook speelt het platform in op groepsdruk via (nep)reviews en biedt het eindeloos scrollbare feeds om gebruikers te blijven verleiden.

‘Bewuste strategie gericht op verslaving’

Volgens de Consumentenbond is de aanpak van SHEIN verre van onschuldig. Directeur Sandra Molenaar stelt: ‘SHEIN heeft zijn site en app bewust zo ontworpen dat die verslavend zijn, gericht op impulsaankopen en overconsumptie. Dit is geen onschuldige marketing, maar een doelbewuste agressieve strategie die consumenten misleidt. Deze praktijken zijn niet alleen oneerlijk, maar ook schadelijk voor consumenten én het milieu. Daarom komen wij in actie en voeren de druk op SHEIN verder op.’

Sectorbreed probleem

De klacht richt zich weliswaar op SHEIN, maar de organisaties benadrukken dat de problematiek breder speelt binnen de fast fashion-sector. Meerdere platforms zouden zich bedienen van soortgelijke technieken. Daarom roepen de consumentenorganisaties op tot een breder onderzoek naar manipulatie binnen de branche.

De klacht is ingediend bij de Europese Commissie en het netwerk van Europese consumententoezichthouders (CPC) via koepelorganisatie BEUC. Ook is een brief gestuurd aan nationale toezichthouders in de aangesloten landen.

Bron: Consumentenbond

Recente publicaties

Kuipers Print & Sign: professioneel zichtbaar, elke dag

In de wereld van zichtbaarheid draait het om één...

Enerpoint helpt bedrijven van opwek naar slim energiebeheer

Steeds meer ondernemers en particulieren hebben zonnepanelen liggen, maar...

Europese Commissie zet eerste stap in versoepeling van emissiehandel

De Europese Commissie zet een eerste stap richting een...

Nederlandse inflatie komt in maart uit op 2,7 procent

De inflatie in Nederland is in maart 2026 uitgekomen...

Nederlanders digitaal vaardigst, bedrijven in EU-top 3

Nederland behoort inmiddels tot de Europese kopgroep als het...

Gerelateerde artikelen