vrijdag, april 24, 2026
7.1 C
Groningen

Grote demonstratie in Den Haag tegen kabinetsbeleid Israël

In het centrum van Den Haag hebben tienduizenden mensen hun onvrede geuit over het huidige standpunt van het kabinet ten aanzien van Israël en het conflict in Gaza. De demonstranten riepen op tot politieke actie om een einde te maken aan wat zij zien als voortdurende schendingen van het internationale oorlogsrecht door Israël.

Symbolische rode lijn

De deelnemers waren massaal in het rood gekleed om gezamenlijk een symbolische ‘rode lijn’ te trekken. Volgens de organisatie namen meer dan 100.000 mensen deel aan het protest, waarmee het volgens hen de grootste demonstratie van de afgelopen twee decennia is. De politie heeft geen schatting van het aantal aanwezigen gedeeld, maar bevestigt dat het protest rustig is verlopen.

Mars naar het Vredespaleis

De betoging begon op het Malieveld en voerde via het centrum naar het Vredespaleis, waar het Internationaal Gerechtshof (ICJ) is gevestigd. Dat hof behandelt momenteel een zaak waarin Israël wordt beschuldigd van genocide. In een eerdere uitspraak stelde het ICJ dat Israël verplicht is de burgerbevolking van Gaza te beschermen en humanitaire hulp toe te laten. Israël heeft deze uitspraak tot nu toe genegeerd.

Brede steun vanuit maatschappelijke organisaties

Het protest was een initiatief van meerdere hulp- en mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty International, Artsen zonder Grenzen, Save the Children, Pax, Oxfam Novib, The Rights Forum en Plant een Olijfboom. Deze partijen willen dat het kabinet een duidelijker grens stelt aan de samenwerking met Israël.

Begin april voerden de vijf eerstgenoemde organisaties overleg met premier Schoof en minister Veldkamp van Buitenlandse Zaken. Michiel Servaes, directeur van Oxfam Novib, reageerde na afloop. Hij was diep geschokt dat het kabinet geen rode lijn trok en vasthield aan de overtuiging dat je met diplomatieke middelen meer kunt bereiken.

Strengere toon vanuit Buitenlandse Zaken

Recent sprak minister Veldkamp zich explicieter uit over de situatie. Hij stelde dat Israël met de aanhoudende blokkade van humanitaire hulp de mensenrechten schendt. Ook pleitte hij voor een Europees onderzoek naar de naleving van het samenwerkingsverdrag tussen de EU en Israël.

Bron: NOS;

Recente publicaties

Stroomnet gaat voor het eerst helemaal op slot: wat zijn de gevolgen?

Het volle stroomnet was de afgelopen jaren vooral een...

Grote zorgen over persoonlijke financiën door oorlog in Midden-Oosten

De oorlog in het Midden-Oosten speelt zich ver van...

Arbeidsproductiviteit Nederlandse economie stijgt fors in 2025

De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent....

De kracht van het noorden en ondernemerschap

In Familiehotel Paterswolde vond een tafelgesprek plaats met zeven...

Van baan wisselen in 2026 kan pensioencompensatie kosten

Van baan veranderen voelt vaak als een stap vooruit....

Gerelateerde artikelen