zondag, januari 18, 2026
1 C
Groningen

Vooruitzichten ASML onder druk door toenemende internationale onzekerheid

De toekomstverwachtingen van ASML, producent van geavanceerde chipmachines uit Veldhoven, staan onder druk. Tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers gaf de directie aan dat groei in 2026 weliswaar mogelijk is, maar niet langer met zekerheid valt te voorspellen. “Hoewel we in 2026 nog steeds groei verwachten, kunnen we dat op dit moment niet garanderen”, aldus de topman van het bedrijf.

Invloed van geopolitieke spanningen

ASML levert apparatuur aan bedrijven die halfgeleiders produceren. Deze sector is nauw verbonden met de opmars van kunstmatige intelligentie (AI). Toch staat de industrie wereldwijd onder druk, mede door mogelijke handelsbeperkingen. De Amerikaanse overheid onderzoekt sinds april de invoering van importheffingen die de gehele chipketen kunnen raken, inclusief machines, chips en eindproducten.

Het bedrijf benadrukt dat mogelijke tarieven voor export naar de VS direct impact hebben. Onderdelen die heen en weer tussen Europa en Amerika worden verplaatst, kunnen leiden tot dubbele heffingen. Hierdoor ontstaan kostenrisico’s in zowel productie als levering.

Omzet stabiel, maar zorgen nemen toe

Ondanks de spanningen presteerde ASML in het afgelopen kwartaal conform verwachting. De omzet kwam uit op 7,7 miljard euro, een vergelijkbaar niveau met het eerste kwartaal. Toch ziet het concern de onzekerheid toenemen.

Ook toeleveranciers merken de effecten. Verschillende bedrijven die sterk afhankelijk zijn van ASML geven aan dat zij minder bestellingen ontvangen. Hoewel een grote terugval vooralsnog uitblijft, zijn de signalen voor de sector duidelijk voelbaar.

Lange termijn biedt nog groeiperspectief

Ondanks de korte termijn risico’s blijft ASML positief over de verdere toekomst. De wereldwijde vraag naar AI-gerelateerde toepassingen vraagt om meer en krachtigere chips, wat de behoefte aan chipmachines vergroot. De huidige jaaromzet van circa 30 miljard euro zou volgens ASML binnen vijf jaar kunnen verdubbelen naar 60 miljard.

Bron: NOS; foto: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Recente publicaties

Pensioengat bij baanwissel kan tienduizenden euro’s kosten

Een nieuwe baan voelt vaak als een stap vooruit....

AEX doorbreekt 1000 punten en zet nieuwe toon op de beurs

Het ging sneller dan veel handelaren hadden verwacht. Eerst...

Uitzendbureau Paraat brengt mensen en werk samen in de regio

In Emmen werkt Uitzendbureau Paraat al jarenlang aan iets...

Vakmanschap in schilderwerk en glas bij Schildersbedrijf Woering

In het Drentse Rolde vind je een schildersbedrijf dat...

Elektrisch rijden verovert in stilte de zakelijke leasewereld

Wie vandaag door een gemiddelde kantoortuin loopt, ziet het...

Gerelateerde artikelen