VVD-leider Dilan Yesilgöz heeft aangegeven in een toekomstig kabinet niet meer samen te willen werken met Geert Wilders. In een interview met De Telegraaf noemt zij de PVV-voorman een “ongelooflijk onbetrouwbare partner” en stelt dat Nederland behoefte heeft aan “volwassen leiderschap”.
De partij bevestigt het standpunt inmiddels ook op de eigen website. Volgens Yesilgöz was het achteraf bezien duidelijk dat Wilders “iemand was die niet kon en niet wilde”. Ze stelt: “Hij stelt het persoonlijke eigenbelang boven het landsbelang. Hij gaat nooit verantwoordelijkheid voor het land dragen, het leidt helemaal nergens naartoe.”
Interne steun binnen VVD voor besluit
Het besluit om Wilders uit te sluiten is volgens Yesilgöz genomen na gesprekken met partijgenoten. “Niemand van hen zei dat Wilders nog een kans verdiende,” aldus de VVD-leider. Daarmee lijkt de kans dat de PVV betrokken wordt bij een nieuwe regeringscoalitie aanzienlijk geslonken.
Terugblik op eerdere samenwerking
De VVD-leider verwijst ook naar het mislukte experiment met het kabinet-Rutte I, waarin de PVV als gedoogpartner optrad. “Wilders is voor de tweede keer weggelopen,” stelt Yesilgöz. “Ik heb hem een tweede kans gegeven. Dat kunnen mensen me niet kwalijk nemen.”
Volgens haar wees de recente verkiezingsuitslag op de wens van de kiezer voor een rechts kabinet. “We konden dingen afspreken die eerder niet konden.”
GL-PvdA niet uitgesloten
Over een mogelijke samenwerking met GL-PvdA wil Yesilgöz zich nog niet uitspreken. Ze noemt uitsluiting van partijen op voorhand “een enorme stap in de democratie”. Wel erkent ze dat de verschillen met deze partij groot zijn. “Die bestrijd ik op inhoud,” zegt ze, en wijst op standpunten rond de aanval op Israël op 7 oktober en een “flinke radicale tak, met name bij GL”.
Reactie van Wilders en nieuwe verkiezingen
Geert Wilders liet via X weten dat de VVD-leider “dus kiest voor GL-PvdA” en beschuldigt haar ervan samen met links Nederland “alles kapot te willen maken”.
Afgelopen week trok Wilders zijn partij terug uit de formatiegesprekken. Hij vond dat VVD, NSC en BBB te weinig tegemoetkwamen op migratiegebied. De andere partijen ontkennen dat. Inmiddels zijn de PVV-bewindslieden opgestapt en nemen de drie andere partijen hun taken over. Nieuwe verkiezingen staan gepland voor 29 oktober.
Bron: NOS; foto: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en; © European Union, 2025