vrijdag, april 24, 2026
7.2 C
Groningen

NAVO wil forse uitbreiding luchtverdediging en defensiebudget

De NAVO wil de lucht- en raketverdediging met maar liefst 400 procent uitbreiden. Secretaris-generaal Mark Rutte zal deze boodschap vanmiddag officieel toelichten tijdens een bijeenkomst in Londen.

Volgens de militaire alliantie is de verhoging nodig om Europa beter te beschermen tegen luchtaanvallen. “We zien in Oekraïne hoe Rusland terreur zaait vanuit de lucht, dus we zullen het schild dat ons luchtruim beschermt, versterken,” aldus het persbericht waarin delen van Ruttes speech zijn vrijgegeven.

Extra investeringen in wapens en logistiek

Naast betere luchtverdediging benadrukt Rutte ook de noodzaak van duizenden extra pantservoertuigen, tanks en miljoenen artilleriegranaten. Ook logistieke voorzieningen, transport en medische ondersteuning moeten worden opgeschaald om de slagkracht te vergroten.

Deze uitbreiding wordt een belangrijk onderwerp op de NAVO-top die later deze maand plaatsvindt in Den Haag. “Het gevaar zal niet verdwijnen als de oorlog in Oekraïne voorbij is,” stelt het persbericht.

Defensiebudget naar 5 procent van bbp

Tijdens de top op 24 en 25 juni wordt naar verwachting afgesproken dat NAVO-lidstaten hun defensie-uitgaven verhogen naar 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Momenteel voldoen negen van de 32 lidstaten nog niet eens aan de eerder afgesproken norm van 2 procent.

Rutte stelt voor om de 5 procent op te splitsen: 3,5 procent voor reguliere defensie-uitgaven en 1,5 procent voor aanverwante investeringen, zoals cyberveiligheid en infrastructuurverbetering.

Kritiek vanuit Rusland

De Russische overheid reageert kritisch. Een woordvoerder van het Kremlin noemt de verhoging “een bewijs dat de NAVO een confrontatie zoekt.” Volgens Moskou zullen Europese burgers uiteindelijk de rekening gepresenteerd krijgen: “De Europese belastingbetaler zal dit moeten betalen.”

Bron: NOS

Recente publicaties

Stroomnet gaat voor het eerst helemaal op slot: wat zijn de gevolgen?

Het volle stroomnet was de afgelopen jaren vooral een...

Grote zorgen over persoonlijke financiën door oorlog in Midden-Oosten

De oorlog in het Midden-Oosten speelt zich ver van...

Arbeidsproductiviteit Nederlandse economie stijgt fors in 2025

De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent....

De kracht van het noorden en ondernemerschap

In Familiehotel Paterswolde vond een tafelgesprek plaats met zeven...

Van baan wisselen in 2026 kan pensioencompensatie kosten

Van baan veranderen voelt vaak als een stap vooruit....

Gerelateerde artikelen