zaterdag, mei 23, 2026
28 C
Groningen

Trump zet landen onder druk met brief over importheffingen

De Verenigde Staten dreigen opnieuw met het verhogen van importtarieven voor diverse handelspartners. In brieven aan meerdere regeringsleiders kondigde president Donald Trump aan per 1 augustus forse tarieven in te voeren. De maatregel is onderdeel van een bredere strategie om gunstigere handelsvoorwaarden voor de VS af te dwingen.

Nieuwe tarieven aangekondigd voor meerdere landen

De eerste brieven werden gericht aan Japan en Zuid-Korea. Voor deze landen geldt een mogelijk invoertarief van 25 procent. Kort daarna volgden vergelijkbare aankondigingen voor Maleisië en Kazachstan (beiden 25 procent), Zuid-Afrika (30 procent), Laos (40 procent) en Myanmar (40 procent).

Volgens de president moeten de tarieven buitenlandse producenten ontmoedigen om goederen naar de VS te exporteren. In plaats daarvan zouden bedrijven worden gestimuleerd om binnen de VS te produceren. Trump noemt 2 april, de dag waarop hij de eerste dreiging met tarieven lanceerde, “liberation day”.

Economische zorgen en verzet uit bedrijfsleven

Slechts een week na deze ‘bevrijdingsdag’ werd de invoering van de tarieven opgeschort, mede door onrust op de financiële markten. Op 9 april daalden aandelenkoersen flink, vanwege zorgen over mogelijke economische schade door handelsoorlogen. Ook Amerikaanse bedrijven spraken zich uit tegen de plannen. Veel van hen zijn afhankelijk van buitenlandse onderdelen, die door de invoertarieven duurder zouden worden.

Het uitstel van de maatregelen loopt tot 9 juli. De Amerikaanse regering hoopte in de tussentijd nieuwe handelsakkoorden te sluiten waarin de invoertarieven voor Amerikaanse goederen zouden dalen.

Weinig succes met onderhandelingen

Tot nu toe zijn er slechts drie akkoorden gesloten: met China, het Verenigd Koninkrijk en Vietnam. In het geval van Vietnam moeten nog veel details worden uitgewerkt. De Amerikaanse regering hoopt via de dreigende maatregelen alsnog meer landen aan tafel te krijgen voor onderhandelingen.

Specifieke sectoren als inzet

Voor landen als Japan en Zuid-Korea is het extra lastig om een alomvattend akkoord te sluiten. Voor bepaalde producten, zoals auto’s, elektronica en staal, gelden afzonderlijke tarieven of dreigingen daartoe. Het is nog onbekend of ook de Europese Commissie een officiële brief zal ontvangen. Een woordvoerder liet weten dat voorzitter Ursula von der Leyen onlangs nog een “goed gesprek” had met Trump via de telefoon.

Bron: NOS; foto: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en; Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America

Recente publicaties

Koopwoningen in april ruim 4 procent duurder dan jaar daarvoor

De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in april opnieuw...

Meer deeltijders willen meer werken in 2026, onderbenutting loopt weer op

De Nederlandse arbeidsmarkt oogt op papier nog altijd krap,...

Inflatie stijgt naar 2,8 procent in april 2026

De inflatie in Nederland is in april uitgekomen op...

Nederlands bbp per inwoner vierde van de EU in 2025

Het Nederlands bbp per inwoner kwam in 2025 uit...

Pensioenfondsen onder nieuw pensioenstelsel voelen beursklappen ook

De beurs onrust door het conflict in het Midden-Oosten...

Gerelateerde artikelen