zaterdag, september 5, 2026
14.6 C
Groningen

Experian stopt na miljoenenboete wegens illegale kredietscores

De Autoriteit Persoonsgegevens heeft databedrijf Experian een boete opgelegd van 2,7 miljoen euro. De Nederlandse vestiging van het Ierse concern verkocht betaal- en schuldgegevens van consumenten, vaak zonder dat zij daarvan wisten. Met die informatie stelde het bedrijf zogenoemde kredietscores op. Bedrijven gebruikten die scores om te bepalen of iemand financieel betrouwbaar genoeg was — bijvoorbeeld bij het aanvragen van een lening of het overstappen naar een andere energieleverancier.

De toezichthouder kwam in actie nadat verschillende consumenten aan de bel trokken. Zij merkten dat ze plots een borg moesten betalen of geen nieuwe klant mochten worden, zonder te begrijpen waarom. Uit onderzoek van de AP bleek later dat Experian op grote schaal betaalgegevens verzamelde en doorverkocht.

Experian erkent inmiddels dat het de regels heeft overtreden en legt zich neer bij de sanctie. Het bedrijf gaat niet in beroep tegen de boete.

Einde van Experian in Nederland

Op de website van Experian Nederland staat inmiddels een duidelijke boodschap: het bedrijf heeft zijn diensten beëindigd. Nog dit jaar worden alle gegevens van Nederlandse consumenten verwijderd, zo belooft het.

De data die Experian verwerkte, kwamen deels uit openbare registers, zoals het Handelsregister van de Kamer van Koophandel. Daarnaast kocht het bedrijf informatie in bij commerciële partijen, waaronder telecom- en energiebedrijven. Met die gegevens stelde Experian profielen samen die iets moesten zeggen over de betaalbetrouwbaarheid van klanten.

Gevolgen van een lage kredietscores

Een gunstige score kon voordelen opleveren — lagere rentes of soepelere voorwaarden bij betalingen in termijnen. Een ongunstige score had juist het tegenovergestelde effect: strengere voorwaarden, hogere borgsommen of zelfs een weigering. Veel Nederlanders wisten echter niet eens dat zij in de databank van Experian voorkwamen.

“Zo konden ze ook niet op tijd checken of de gebruikte informatie wel klopte,” zegt Aleid Wolfsen, voorzitter van de Autoriteit Persoonsgegevens. “Ik kan me voorstellen dat dat enorm vervelend is om mee te maken.”

De klachtenstroom richting de toezichthouder nam toe toen consumenten merkten dat hun kredietwaardigheid onterecht was aangetast. “Mensen meldden zich nadat ze niet langer iets op afbetaling konden kopen of omdat zij opeens een hoge borgsom moesten betalen bij een overstap naar een nieuwe energieleverancier. Pas achteraf bleek dat dit kon komen door kredietscores van Experian,” aldus Wolfsen.

Privacy blijft kwetsbaar terrein

Met de boete wil de Autoriteit Persoonsgegevens een duidelijk signaal afgeven: bedrijven die zonder toestemming persoonsgegevens verwerken, riskeren stevige sancties. Toch blijft de spanning tussen commerciële belangen en privacy bestaan. Kredietinformatie kan nuttig zijn voor financiële zekerheid, maar mag niet ten koste gaan van transparantie richting consumenten.

Bron: NOS

Recente publicaties

Volkswagen schrapt 50.000 banen, maar houdt fabrieken voorlopig open

Volkswagen gaat opnieuw diep snijden in de organisatie. De...

Energie blijft prijsdruk geven, terwijl versoepeling klimaatregels weinig helpt

De discussie over energie wordt steeds ingewikkelder. Huishoudens merken...

Onzekerheid over energierekening blijft groot door gasprijs en salderen

De energierekening blijft voor veel huishoudens moeilijk te voorspellen....

Zo verhoog je de vindbaarheid van jouw bedrijf op het internet

Vandaag de dag is het voor een groot deel...

Hogere rente kost Nederland miljarden extra aan begrotingsruimte

De tijd waarin Nederland bijna gratis kon lenen is...

Gerelateerde artikelen