woensdag, juni 24, 2026
18 C
Groningen

Geen enkel kalf overleeft meer in Elperstroom door wolvenroedel

In het Drentse natuurgebied Elperstroom zijn de afgelopen twee jaar tientallen kalveren en 25 volwassen koeien aangevallen door een wolvenroedel. Vijf volwassen dieren overleefden de aanval niet. Voor veehouder Henny Lensing, die de kudde al 25 jaar in het gebied laat grazen, is de maat vol. “Ik krijg er buikpijn van.”

De kudde van circa 120 runderen graast op een terrein van ongeveer 600 hectare. Sinds de komst van de wolf in 2022 blijkt dat de dieren zich minder goed kunnen verweren dan gedacht. Vooral jonge kalveren zijn kwetsbaar: in 2024 kwamen veertig kalfjes ter wereld, maar geen enkel dier bleef in leven. Dit jaar werden vijftien kalfjes geboren, met hetzelfde resultaat.

“Als er af en toe wat gepakt wordt, oké. Maar dat echt al die kalfjes weg zijn, raakt me heel erg,” aldus Lensing tegen RTV Drenthe.

Gevolgen voor natuurbeheer

Door de aanhoudende verliezen brengt Lensing de kudde langzaam terug. Dat besluit heeft ook gevolgen voor het landschap, zegt boswachter Linde Veldhoen van Staatsbosbeheer. “Op het moment dat je geen begrazing meer hebt in een gebied als dit, wordt alles bos. Dan mis je die variatie van de natuur, waar ook weer bepaalde dieren en planten, ook zeldzame planten, van afhankelijk zijn.”

Volgens Veldhoen speelt de kudde een belangrijke rol in het openhouden van het gebied en in het behoud van biodiversiteit.

Onderzoek naar kuddegedrag

Een oplossing voor de problemen is nog niet gevonden. Staatsbosbeheer onderzoekt daarom hoe de runderen reageren op de aanwezigheid van wolven. Twee koeien zijn voorzien van een zender en met wildcamera’s wordt het gedrag vastgelegd.

Het idee is dat de runderen in de toekomst een hechtere kudde vormen om hun kalveren beter te beschermen. “We zien gelukkig al een gedragsverandering, maar dat heeft meer tijd nodig,” zegt Veldhoen. Het onderzoek loopt nog zeker twee jaar.

Bron: NOS

Recente publicaties

Meer huishoudens komen moeilijk rond, jongvolwassenen steeds vaker klem

Voor steeds meer huishoudens is rondkomen geen vanzelfsprekendheid meer....

WakkerGroep brengt helderheid in software, processen en digitale ideeën

Veel ondernemers herkennen het moment waarop een goed idee...

Huisdieren, bruggen en vintage kleding zorgen voor nieuwe banen

De Nederlandse arbeidsmarkt is minder extreem krap dan een...

Webshops moeten herroepingsknop tonen vanaf 19 juni

Wie online iets bestelt en daar later van af...

Werkloosheid blijft in mei op 3,9 procent

De werkloosheid in Nederland bleef in mei op 3,9...

Gerelateerde artikelen