maandag, april 21, 2025
10.3 C
Amsterdam

Consumentenbond vraagt om transparantie bij kostenberekening terugleverkosten

In de recente evaluatie van de Consumentenbond zijn alarmerende verschillen aan het licht gekomen in hoe energieleveranciers de kosten voor de teruglevering van zonne-energie aan consumenten doorberekenen. Deze verschillen kunnen oplopen tot honderden euro’s per jaar, afhankelijk van het aantal zonnepanelen en de gekozen leverancier. Met name bij Oxxio lopen de jaarlijkse terugleverkosten op tot €591 voor consumenten met 12 panelen, terwijl Engie voor dezelfde hoeveelheid slechts €368 rekent. “Alleen als we weten waarop die kosten zijn gebaseerd, kunnen we bepalen of ze redelijk zijn”, aldus de Consumentenbond.

Grote prijsverschillen onder de loep

De tarieven voor teruggeleverde stroom variëren sterk onder de verschillende aanbieders. Terwijl Eneco en Oxxio per kilowattuur (kWh) €0,1823 betalen, biedt Budget Energie een aanzienlijk lager tarief van slechts €0,020 per kWh. Deze inconsistente en oplopende tarieven stellen de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een grote uitdaging bij het controleren van de redelijkheid van de kosten, mede door de diversiteit in rekenmethodes die door energiebedrijven worden toegepast.

Oproep tot uniformiteit in rekenmethodes

Sandra Molenaar, directeur van de Consumentenbond, benadrukt het belang van een gestandaardiseerde rekenmethode: “We willen dat de ACM vaker dan nu het geval is, de kosten van de leveranciers onderzoekt. Daarom pleiten we ervoor dat de energiebedrijven maar 1 vaste rekenmethode mogen gebruiken. Zo kan de ACM makkelijker toetsen of de terugleverkosten in overeenstemming zijn met de werkelijke kosten. Dat is hard nodig, als je ziet hoe snel de kosten stijgen. Het mag niet zo zijn dat energieleveranciers verdienen op de terugleverkosten.”

Vergelijken blijft een uitdaging

De verschillende methoden die energieleveranciers gebruiken om kosten door te berekenen—van vaste maandbedragen tot variabele tarieven per kWh—maken het voor consumenten bijna onmogelijk om een goede vergelijking te maken. Molenaar: “Ze doen het allemaal anders. De één rekent een vast bedrag per maand, de ander werkt met zogeheten ‘schalen’ of rekent een tarief per kWh. Voor consumenten is het haast onmogelijk om aanbieders met elkaar te vergelijken. Wij helpen ze met onze Energievergelijker waarin we alle onderdelen meenemen.”

Bron: Consumentenbond

Vandaag

Piastri grijpt leiding in WK na zege in Saudi-Arabië, Verstappen tweede

Oscar Piastri heeft in Jeddah de Grand Prix van...

Zware nederlaag voor Ajax bij uitwedstrijd tegen Utrecht

In de Galgenwaard heeft FC Utrecht zondagmiddag met duidelijke...

Rusland stelt tijdelijk paasbestand voor in Oekraïne

De Russische autoriteiten hebben aangekondigd dat hun strijdkrachten tijdelijk...

Man overlijdt na steekincident in Schiedam

Op het Bachplein in Schiedam is in de nacht...

NSC-voorman Pieter Omtzigt stopt volledig als Tweede Kamerlid vanwege burn-out

Pieter Omtzigt, partijleider van Nieuw Sociaal Contract (NSC), heeft...

Gerelateerde artikelen