dinsdag, september 22, 2026
15.4 C
Groningen

Ondernemersvertrouwen stijgt, maar zorgen blijven bestaan

In het derde kwartaal van 2025 is het ondernemersvertrouwen licht gestegen tot een saldo van -3,8. Hoewel het cijfer nog steeds negatief is, is er sprake van een verbetering ten opzichte van voorgaande kwartalen. Vooral ondernemers in de sectoren vervoer en opslag, groothandel en zakelijke dienstverlening zien de toekomst iets minder somber in. Dit blijkt uit de nieuwste resultaten van de Conjunctuurenquête Nederland, uitgevoerd door CBS, KVK, EIB, MKB-Nederland en VNO-NCW.

Minder pessimisme over economisch klimaat

De toename van het ondernemersvertrouwen is vooral toe te schrijven aan een minder negatieve inschatting van het economisch klimaat. Ondanks deze verbetering zijn bedrijven over de huidige economische situatie nagenoeg net zo kritisch als een kwartaal eerder. Het huidige niveau ligt dicht bij het gemiddelde van -3,7 sinds 2012.

Sectorale verschillen in vertrouwen

In acht van de twaalf sectoren is het vertrouwen toegenomen. De grootste stijging deed zich voor in vervoer en opslag, waar het saldo klom van -12,0 naar -0,9. Ook in de zakelijke dienstverlening sloeg het vertrouwen om van negatief naar positief. Informatie en communicatie bleef als enige sector consistent positief.

Aan de andere kant daalde het vertrouwen sterk in de landbouw, bosbouw en visserij, waar het saldo uitkwam op -16,3. Ook de horeca en detailhandel noteerden een daling, maar bleven nagenoeg op hetzelfde niveau als in het tweede kwartaal.

Arbeidstekorten opnieuw grootste belemmering

Een tekort aan arbeidskrachten blijft de meest genoemde belemmering voor ondernemers. In juli 2025 gaf 36,3 procent van de bedrijven dit aan als voornaamste obstakel. Daarmee is het aandeel licht gestegen ten opzichte van het vorige kwartaal. Ook zijn er meer bedrijven die geen belemmeringen ervaren (33,3 procent). Ongeveer één op de vijf ondernemers ziet onvoldoende vraag als grootste knelpunt. Financiële beperkingen en een tekort aan productiemiddelen worden minder vaak genoemd.

Verwachtingen investeringen 2025 verdeeld

Ondernemers zijn verdeeld over hun investeringsplannen. Het saldo tussen bedrijven die meer of minder willen investeren is vrijwel neutraal. In zeven van de twaalf sectoren overheerst een positief investeringssentiment. Vooral bedrijven in de onroerendgoedsector zijn positief, al is hun optimisme gedaald ten opzichte van vorig jaar.

De sector vervoer en opslag noteert de sterkste verbetering in investeringsverwachtingen. In de horeca daarentegen zijn ondernemers het meest negatief; daar daalde het saldo tot -12 procent. De industrie laat een evenwicht zien tussen positieve en negatieve verwachtingen.

Bron: CBS

Recente publicaties

Nederlanders wonen iets ruimer, maar verschillen per regio blijven groot

Nederlanders hebben gemiddeld iets meer woonruimte gekregen. Op 1...

Koopkracht steeg in 2025, maar zelfstandigen en gepensioneerden blijven achter

De koopkracht van Nederlanders is in 2025 opnieuw gestegen....

Arbeidsmarkt groeit niet meer door, terwijl werkloosheid licht oploopt

De Nederlandse arbeidsmarkt blijft sterk, maar de groei lijkt...

Aankloten in de Zeegser Duinen: een middag vol plezier en goede gesprekken

Wat een gezellige middag in de Zeegser Duinen! 🌿We...

Miljoenennota 2027: koopkracht onder druk, miljarden naar wonen en veiligheid

Nederland staat er economisch nog redelijk voor, maar de...

Gerelateerde artikelen