maandag, januari 19, 2026
1.4 C
Groningen

Politie draagt identificatie asielzoekers over aan nieuwe dienst

Vanaf 2025 is de politie niet langer verantwoordelijk voor de identificatie en registratie van asielzoekers. Deze taak wordt overgenomen door de nieuwe Dienst Identificatie en Screening Asielzoekers (DISA), een organisatie van het ministerie van Asiel en Migratie. De overgang, die op 1 januari van start gaat, moet de politie meer ruimte geven voor haar kernactiviteiten binnen het vreemdelingendomein.

Politie richt zich op handhaving en toezicht

De overdracht van deze administratieve taak betekent dat de Afdeling Vreemdelingenpolitie, Migratiecriminaliteit en Mensenhandel (AVIM) zich meer kan richten op toezicht en handhaving binnen de vreemdelingenwetgeving. Hierbij ligt de nadruk op het aanpakken van overlastgevend en crimineel gedrag binnen verschillende groepen, zoals arbeidsmigranten, toeristen, EU-burgers en asielzoekers.

Danny Tanghe, teamchef van AVIM Noord-Nederland, ziet de veranderingen als een kans om zich meer te focussen op politiewerk dat direct bijdraagt aan de veiligheid. “Het administratieve werk rondom identificatie en registratie paste al langere tijd niet bij onze rol. Nu kunnen wij ons volledig richten op het toezicht vanuit de vreemdelingenwet en het aanpakken van misstanden binnen alle migratiestromen,” aldus Tanghe.

Ingrijpende reorganisatie binnen de politie

Met de overgang naar DISA staat ook een reorganisatie binnen de politie op stapel. Vooral politiemedewerkers in Noord-Nederland en Oost-Brabant worden hiermee geconfronteerd. De kennis en expertise van de politie blijven beschikbaar waar nodig, maar medewerkers die betrokken waren bij het identificatieproces worden ingezet op andere politietaken.

Karin Krukkert, politiechef van de eenheid Den Haag en portefeuillehouder migratiecriminaliteit en mensenhandel, benadrukt het belang van de verandering. “De druk op onze medewerkers zal toenemen, zeker met de verwachte stijging van het aantal illegaal verblijvende vreemdelingen. Dat vraagt om meer inzet bij het voorkomen van overlast en criminaliteit, maar ook bij het opsporen van slachtoffers van uitbuiting.”

Nieuwe focus met komst van DISA

DISA neemt vanaf januari de volledige verantwoordelijkheid voor het identificeren en registreren van asielzoekers. De dienst is opgericht om deze taak efficiënter en doelgerichter uit te voeren. Dit geeft de politie ruimte om zich te richten op thema’s die volgens Krukkert en Tanghe steeds meer prioriteit krijgen in de samenleving, zoals migratiecriminaliteit en vreemdelingenrechtelijke handhaving.

Recente publicaties

Pensioengat bij baanwissel kan tienduizenden euro’s kosten

Een nieuwe baan voelt vaak als een stap vooruit....

AEX doorbreekt 1000 punten en zet nieuwe toon op de beurs

Het ging sneller dan veel handelaren hadden verwacht. Eerst...

Uitzendbureau Paraat brengt mensen en werk samen in de regio

In Emmen werkt Uitzendbureau Paraat al jarenlang aan iets...

Vakmanschap in schilderwerk en glas bij Schildersbedrijf Woering

In het Drentse Rolde vind je een schildersbedrijf dat...

Elektrisch rijden verovert in stilte de zakelijke leasewereld

Wie vandaag door een gemiddelde kantoortuin loopt, ziet het...

Gerelateerde artikelen