dinsdag, oktober 6, 2026
14.8 C
Groningen

Steun voor vergoeding afslankmedicatie uit basisverzekering groeit

Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking is voorstander van het opnemen van afslankmedicatie zoals Ozempic en Wegovy in het basispakket van de zorgverzekering. Dat blijkt uit een recente peiling van onderzoeksbureau Ipsos I&O onder ruim 1.400 volwassenen.

Zelfs wanneer de maandelijkse premie hierdoor met enkele euro’s zou stijgen, blijft de meerderheid positief over vergoeding van deze middelen bij ernstig overgewicht.

Onderzoek op verzoek van ministerie

Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en is door demissionair staatssecretaris Jansen aan de Tweede Kamer aangeboden. Het sluit aan bij een eerder verzoek van het Zorginstituut om een breed maatschappelijk debat over dit onderwerp.

Het Zorginstituut benadrukte eerder dat de vergoeding van middelen als Wegovy mogelijk aanzienlijke financiële gevolgen kan hebben. Bij een hoge vraag zouden de jaarlijkse kosten kunnen oplopen tot circa 60 miljoen euro. Het instituut stelde zich de vraag of vergoeding in dat geval nog “maatschappelijk te verantwoorden” is.

Positieve houding, maar met voorwaarden

Uit de peiling komt naar voren dat een overgrote meerderheid ernstig overgewicht als een serieus maatschappelijk probleem beschouwt. Wel vindt driekwart van de respondenten dat er voorwaarden aan vergoeding verbonden moeten zijn. Zo zou de medicatie alleen beschikbaar moeten zijn na een voorschrift van een medisch specialist, en pas als de patiënt zelf al serieuze pogingen heeft gedaan om af te vallen.

De medicijnen kunnen via een injectiepen worden toegediend. Volgens Ipsos vindt ongeveer twaalf procent van de respondenten dat er géén aanvullende voorwaarden hoeven te gelden. Een van hen stelt: “Iedereen heeft het recht op afvallen.” Een andere deelnemer is daarentegen kritisch: “Ik heb het overgewicht niet veroorzaakt, ik hoef ook niet te betalen aan een oplossing.”

Effectiviteit en kosten blijven punt van discussie

Hoewel een meerderheid de vergoeding steunt, denkt slechts iets meer dan de helft dat de middelen daadwerkelijk effectief zijn. De medicijnen zorgen voor een langer gevoel van verzadiging en kosten vaak enkele honderden euro’s per maand. Voor blijvend resultaat is langdurig gebruik, mogelijk zelfs levenslang, noodzakelijk.

Bron: NOS

Recente publicaties

Inflatie loopt weer iets op door hogere energieprijzen

De inflatie is in september opnieuw iets gestegen. Volgens...

Nieuwe regels voor makelaars moeten biedproces eerlijker maken

De overheid wil harder ingrijpen in de makelaarsbranche. Woonminister...

Cao-lonen stijgen verder, maar tempo van loonstijging neemt af

De cao-lonen in Nederland zijn in het derde kwartaal...

Economisch beeld minder negatief, maar herstel blijft voorzichtig

Het economische beeld in Nederland is in september minder...

Hitte kost Nederlandse economie miljarden en legt zwakke plekken bloot

De uitzonderlijke hitte van afgelopen zomer heeft de Nederlandse...

Gerelateerde artikelen