maandag, september 21, 2026
15.1 C
Groningen

Geneesmiddelentekorten treffen 4,5 miljoen Nederlanders

De apothekersorganisatie KNMP heeft een uitgebreide analyse uitgevoerd naar de gevolgen van geneesmiddelentekorten in Nederland over de afgelopen tien jaar. Ook in 2024 bleek de impact aanzienlijk: meer dan 4,5 miljoen mensen kregen te maken met een tekort aan medicijnen.

Volgens voorzitter Aris Prins zijn de problemen nog lang niet voorbij. “We merken geen enkele verbetering, niet voor ons als apothekers, niet voor patiënten, en niet voor de maatschappij,” aldus Prins.

Minder tekorten, maar blijvende werkdruk

Hoewel het absolute aantal tekorten in 2024 daalde van 2292 naar 1565, blijven apotheekteams zwaar belast. Dagelijks is in iedere apotheek gemiddeld één volledige arbeidskracht bezig met het managen van de tekorten. Dit komt neer op een inzet van 2000 fte landelijk, met een geschatte jaarlijkse kostenpost van 220 miljoen euro.

Daarnaast zorgen geneesmiddelentekorten voor extra kosten bij collega-zorgverleners, zoals artsen en verpleegkundigen, en bij het importeren van medicijnen. Prins benadrukt dat deze problemen een aanzienlijke financiële impact hebben: “Nederland verliest jaarlijks honderden miljoenen door geneesmiddelentekorten.”

Geen optimisme over maatregelen

De genomen maatregelen van overheid, zorgverzekeraars en andere betrokken partijen hebben volgens Prins nog weinig effect gehad. “Er zijn goede voornemens aangekondigd voor 2025, maar eerdere verbeteringen, zoals in 2021, werden ook weer gevolgd door een toename van tekorten.”

De KNMP berekende dat:

  • meer dan 4,5 miljoen Nederlanders in 2024 zijn geconfronteerd met een tekort;
  • apotheken landelijk 2000 fte inzetten om de tekorten te beheersen;
  • middelen op de rode lijst en kritieke geneesmiddelen vaak getroffen worden;
  • 74% van de tekorten middelen betreft die onder het preferentiebeleid van zorgverzekeraars vallen.

Oplossingen en maatregelen

Apothekers proberen oplossingen te bieden door alternatieve merken, aangepaste doseringen of zelfs therapeutische alternatieven aan te bieden. Deze oplossingen zijn niet altijd ideaal, omdat ze soms meer bijwerkingen veroorzaken of minder effectief zijn. Import, eigen bereidingen en het meegeven van kleinere hoeveelheden worden ook ingezet.

De KNMP pleit bestuurlijk voor:

  • een herziening van het preferentiebeleid;
  • meer voorraad van kritieke geneesmiddelen;
  • een toename van medicijnproductie binnen Europa.

Dagelijks inzicht via KNMP Farmanco

De organisatie KNMP Farmanco brengt dagelijks de tekorten in kaart. Wanneer een medicijn minimaal veertien dagen niet beschikbaar is, wordt dit geregistreerd als tekort. Farmanco houdt al meer dan twintig jaar statistieken bij en blijft een belangrijke informatiebron voor zorgverleners en beleidsmakers in Nederland.

Bron: KNMP

Recente publicaties

Nederlanders wonen iets ruimer, maar verschillen per regio blijven groot

Nederlanders hebben gemiddeld iets meer woonruimte gekregen. Op 1...

Koopkracht steeg in 2025, maar zelfstandigen en gepensioneerden blijven achter

De koopkracht van Nederlanders is in 2025 opnieuw gestegen....

Arbeidsmarkt groeit niet meer door, terwijl werkloosheid licht oploopt

De Nederlandse arbeidsmarkt blijft sterk, maar de groei lijkt...

Aankloten in de Zeegser Duinen: een middag vol plezier en goede gesprekken

Wat een gezellige middag in de Zeegser Duinen! 🌿We...

Miljoenennota 2027: koopkracht onder druk, miljarden naar wonen en veiligheid

Nederland staat er economisch nog redelijk voor, maar de...

Gerelateerde artikelen