vrijdag, april 24, 2026
7.2 C
Groningen

Europol waarschuwt voor groeiende invloed georganiseerde misdaad

De georganiseerde misdaad in Europa groeit en wordt steeds gevaarlijker, mede door politieke spanningen en technologische ontwikkelingen. Dat blijkt uit een nieuw rapport van Europol, waarin wordt gewaarschuwd voor de toenemende destabiliserende invloed van criminele netwerken op de samenleving.

Snelle digitale transformatie

Volgens Europol-directeur Catherine de Bolle ondergaat de georganiseerde misdaad een fundamentele transformatie. “Dit is een wake-up call”, stelt De Bolle. “Het dna van de georganiseerde misdaad transformeert.”

Een groot deel van deze verschuiving vindt online plaats. Digitale technologieën maken het eenvoudiger voor criminele netwerken om te rekruteren, communiceren, geldstromen te beheren en witwaspraktijken uit te voeren. “De aanpassing gaat sneller dan we ooit hebben gezien”, aldus De Bolle.

Kunstmatige intelligentie als katalysator

Een zorgwekkende ontwikkeling is de inzet van kunstmatige intelligentie (AI) voor criminele doeleinden. AI maakt cyberaanvallen, online fraude en geautomatiseerde manipulatie steeds toegankelijker. Daarnaast wordt AI gebruikt voor het creëren van overtuigend nepmateriaal om mensen te chanteren of te misleiden. Europol waarschuwt dat misdaadorganisaties hierdoor efficiënter en moeilijker te bestrijden worden.

Misdaad als middel voor politieke destabilisatie

Europol signaleert dat georganiseerde misdaad steeds vaker wordt ingezet als politiek instrument. Criminele netwerken werken soms in opdracht van statelijke actoren die hun infrastructuur gebruiken voor cyberaanvallen of desinformatiecampagnes. Dit stelt regeringen in staat hun betrokkenheid te ontkennen en sancties te omzeilen.

Daarnaast blijven criminele netwerken actief in traditionele illegale activiteiten zoals corruptie en witwassen. Het rapport benadrukt dat jonge rekruten hierbij vaak de grootste risico’s lopen. Zij worden geronseld voor gevaarlijke klussen, terwijl de hogere echelons van de organisatie buiten schot blijven.

Strijd tegen georganiseerde misdaad

Volgens Europol vormt deze ontwikkeling een directe bedreiging voor de economie en het vertrouwen in de maatschappij. “Dit is een race”, stelt De Bolle, die benadrukt dat Europa zich net zo snel moet aanpassen als de criminelen.

Het bestrijden van georganiseerde misdaad vraagt om samenwerking tussen overheden en bedrijven. Europol pleit voor een gezamenlijke aanpak om criminele netwerken effectief buiten te houden en burgers beter te informeren over de risico’s van online fraude.

Bron: NOS

Recente publicaties

Stroomnet gaat voor het eerst helemaal op slot: wat zijn de gevolgen?

Het volle stroomnet was de afgelopen jaren vooral een...

Grote zorgen over persoonlijke financiën door oorlog in Midden-Oosten

De oorlog in het Midden-Oosten speelt zich ver van...

Arbeidsproductiviteit Nederlandse economie stijgt fors in 2025

De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent....

De kracht van het noorden en ondernemerschap

In Familiehotel Paterswolde vond een tafelgesprek plaats met zeven...

Van baan wisselen in 2026 kan pensioencompensatie kosten

Van baan veranderen voelt vaak als een stap vooruit....

Gerelateerde artikelen