vrijdag, april 17, 2026
9.2 C
Groningen

Bijna helft jonge vrouwen loopt om in eigen wijk uit angst voor criminaliteit

Bijna de helft van de vrouwen tussen de 15 en 25 jaar vermijdt weleens plekken in hun buurt die als onveilig aanvoelen. Dat blijkt uit cijfers van het CBS op basis van de Emancipatiemonitor en de Veiligheidsmonitor. Vrouwen geven in alle leeftijdsgroepen vaker dan mannen aan dat ze omlopen of omrijden om een gevoel van veiligheid te behouden.

Vrouwen vermijden vaker risicoplekken dan mannen

In 2023 gaf 45 procent van de jongste vrouwelijke leeftijdsgroep aan weleens om te lopen of rijden. Dit percentage neemt af met de leeftijd, tot 31 procent bij vrouwen van 65 jaar of ouder. Onder mannen liggen deze cijfers aanzienlijk lager, variërend van 21,5 procent bij jongeren tot 20,4 procent bij ouderen.

Deur blijft vaker dicht bij vrouwen, vooral op latere leeftijd

Uit het onderzoek blijkt ook dat 70 procent van de vrouwen van 65 jaar of ouder ’s avonds de deur weleens niet opent. In jongere groepen varieert dit van 55 tot 63 procent. Ter vergelijking: bij mannen is dat aandeel lager, met uitzondering van mannen van 65 jaar of ouder (53 procent).

Ook alleenwonenden zijn terughoudender met het openen van de deur dan mensen die samenwonen. Vrouwen zijn daarbij in elke situatie voorzichtiger dan mannen.

Angst voor criminaliteit komt vaker voor bij vrouwen

Ongeveer 45 procent van de vrouwen geeft aan zich weleens onveilig te voelen of bang te zijn slachtoffer te worden van criminaliteit in hun buurt. Bij mannen ligt dit percentage op 33 procent. De angst komt het meest voor bij vrouwen in de leeftijd van 15 tot 65 jaar. Oudere vrouwen ervaren iets minder angst, maar nog altijd meer dan hun mannelijke leeftijdsgenoten.

Vermijdingsgedrag vaker zichtbaar in stedelijke gebieden

De mate van stedelijkheid speelt ook een rol. In grote steden zegt 44 procent van de vrouwen weleens om te lopen vanwege onveiligheidsgevoelens. Op het platteland is dat slechts 21 procent. Ook mannen vermijden in stedelijke gebieden vaker bepaalde routes dan op het platteland (28 versus 11 procent).

Dit patroon komt ook terug in het vaker dichthouden van de deur en de ervaren angst voor criminaliteit.

Bron: CBS

Recente publicaties

Wereldeconomie onder druk door oorlog in Midden-Oosten

De wereldeconomie was nog niet hersteld van eerdere schokken...

Funderingsschade voor veel huiseigenaren financieel onhaalbaar

Funderingsschade is voor veel huiseigenaren al jaren een sluimerend...

Ombudsman hard over bijstandsbezuiniging: kabinet laat zwaksten vallen

Het kabinetsplan om te besparen op de bijstand zorgt...

Consumptie huishoudens krimpt in februari door lagere uitgaven aan goederen

Na een lichte krimp in januari hebben Nederlandse huishoudens...

Geste-bouw organiseert bouwcapaciteit met vakmensen en zekerheid

In de bouw draait het zelden om “even” iemand...

Gerelateerde artikelen