dinsdag, september 22, 2026
10.9 C
Groningen

Economie groeit licht in tweede kwartaal 2025 door investeringen en overheidsuitgaven

De Nederlandse economie is in het tweede kwartaal van 2025 met 0,1 procent gegroeid ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat blijkt uit de eerste berekening van het CBS. Het is het vijfde opeenvolgende kwartaal waarin de groei is afgevlakt. De toename is vooral toe te schrijven aan hogere investeringen en een stijging van de overheidsconsumptie.

Alle cijfers zijn gecorrigeerd voor prijsveranderingen.

Bestedingen: investeringen stijgen, huishoudens houden hand op de knip

De investeringen in vaste activa namen met 1,5 procent toe, vooral dankzij uitgaven aan vervoermiddelen zoals vliegtuigen en schepen. Tegelijkertijd daalden de investeringen in de bouw. De overheidsconsumptie steeg met 0,8 procent.

Consumenten besteedden juist minder. De consumptie door huishoudens daalde met 0,4 procent. Met name in de horeca, recreatie en kledingwinkels werd minder uitgegeven.

Ook de uitvoer van goederen en diensten groeide met 0,9 procent. De invoer steeg echter met 2,6 procent, wat resulteerde in een kleiner handelssaldo.

Sterkste bijdrage aan groei komt van industrie en zakelijke diensten

De toegevoegde waarde steeg in de meeste sectoren. Delfstoffenwinning kende de grootste groei met 12,4 procent. Door hun omvang leverden vooral de industrie (+1,2%) en zakelijke dienstverlening (+1,0%) een grote bijdrage aan de totale economische groei.

Andere sectoren, waaronder bouw, handel, horeca en financiële instellingen, drukten juist op de groei. De bouwnijverheid kromp met 1,4 procent, en de financiële sector zag een daling van 2,5 procent.

Jaar-op-jaar groei bedraagt 1,5 procent

Vergeleken met het tweede kwartaal van 2024 is het bruto binnenlands product met 1,5 procent toegenomen. Vooral de overheidsuitgaven (+2,8%), investeringen (+2,5%) en huishoudelijke consumptie (+1,0%) droegen hieraan bij. De uitvoer steeg met 2,2 procent, terwijl de invoer met 3,7 procent sterker toenam, wat een negatieve invloed had op het handelssaldo.

Op jaarbasis kwam de grootste bijdrage aan de groei vanuit de industrie, de sector overheid en zorg, en de handel, horeca, vervoer en opslag.

Eerste berekening: voorlopige cijfers, bijstelling volgt in september

Het CBS publiceert deze cijfers als eerste schatting op basis van de beschikbare gegevens. Op 23 september volgt een tweede berekening, waarin nieuwe data wordt verwerkt. In de afgelopen vijf jaar lag het verschil tussen de eerste en tweede berekening gemiddeld op 0,1 procentpunt.

Bij de nieuwe cijfers zijn ook de seizoengecorrigeerde cijfers uit voorgaande kwartalen opnieuw berekend. Zo is de economische groei van het eerste kwartaal van 2025 aangepast van 0,4 naar 0,3 procent.

Recente publicaties

Nederlanders wonen iets ruimer, maar verschillen per regio blijven groot

Nederlanders hebben gemiddeld iets meer woonruimte gekregen. Op 1...

Koopkracht steeg in 2025, maar zelfstandigen en gepensioneerden blijven achter

De koopkracht van Nederlanders is in 2025 opnieuw gestegen....

Arbeidsmarkt groeit niet meer door, terwijl werkloosheid licht oploopt

De Nederlandse arbeidsmarkt blijft sterk, maar de groei lijkt...

Aankloten in de Zeegser Duinen: een middag vol plezier en goede gesprekken

Wat een gezellige middag in de Zeegser Duinen! 🌿We...

Miljoenennota 2027: koopkracht onder druk, miljarden naar wonen en veiligheid

Nederland staat er economisch nog redelijk voor, maar de...

Gerelateerde artikelen