In februari 2025 is het volume van de Nederlandse goederenexport met 2,9 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Deze stijging volgt op een periode van achtereenvolgende dalingen.
Machines en chemie zorgen voor impuls
De toename van de uitvoer is vooral toe te schrijven aan een hogere export van machines, chemische producten en aardolieproducten. Na maanden van negatieve cijfers laat de export hiermee weer een positief signaal zien.
Ook import vertoont groei
Niet alleen de export, maar ook de import van goederen lag in februari hoger dan een jaar eerder. Het ingevoerde volume groeide met 3,6 procent. Vooral elektrotechnische en optische apparatuur, evenals aardolieproducten, werden vaker geïmporteerd.
Exportradar laat verbetering zien
Naast cijfers over de werkelijke export houdt het CBS ook een maandelijkse Exportradar bij, waarin de omstandigheden voor de uitvoer worden geanalyseerd. In de radar van april zijn deze omstandigheden minder ongunstig dan in februari. Dit komt onder andere doordat het producentenvertrouwen in zowel Duitsland als de eurozone minder negatief was.
Ook het oordeel van Nederlandse fabrikanten over de exportorders was minder negatief dan in eerdere maanden. Het CBS benadrukt echter dat verbeterde omstandigheden niet automatisch leiden tot een hogere groei van de export.
Achtergrond: trend in cijfers
De export van goederen liet sinds begin 2023 een grillig patroon zien, met met name in 2024 een reeks negatieve groeicijfers. In januari 2025 werd met 4,4 procent voor het eerst weer een duidelijke plus genoteerd, gevolgd door de huidige stijging in februari.
Met de laatste cijfers lijkt een voorzichtig herstel van de Nederlandse goederenhandel in gang te zijn gezet.
Bron: CBS