zondag, juli 26, 2026
17.2 C
Groningen

Jutta Leerdam wint voor derde keer EK sprint na spannende strijd

Jutta Leerdam heeft in Thialf voor de derde keer op rij de Europese sprinttitel in het langebaanschaatsen veroverd. Op de beslissende 1.000 meter bewees ze opnieuw haar klasse, al ging de overwinning niet zonder slag of stoot. Concurrente Femke Kok kwam slechts 0,04 seconden tekort en moest genoegen nemen met de tweede plaats. Suzanne Schulting completeerde het volledig Nederlandse podium.

Beslissende kilometer brengt spanning

Na drie afstanden stond Femke Kok nog aan de leiding, met een minimale voorsprong van 0,48 seconden op Leerdam. Dit zette de 1.000 meter, het sterkste onderdeel van Leerdam, in het middelpunt van de aandacht. Met een tijd van 1.14,45 pakte Leerdam de winst op de afsluitende afstand, wat voldoende was om de titel veilig te stellen. Kok noteerde 1.15,01 en eindigde als tweede.

Leerdam en Kok stonden tegenover elkaar in de laatste rit. Kok begon sterk en leek door een gunstige kruising op weg naar een verrassing, maar in de laatste bocht wist Leerdam haar alsnog te passeren. “Ik weet niet wat ik aan het doen was, maar ik heb geen slag geraakt,” zei Leerdam na afloop. “Het was kielekiele, heb het voor mezelf onnodig spannend gemaakt. Dat had echt niet gehoeven.”

Schulting maakt indruk bij debuut

Suzanne Schulting, meermaals kampioen in het shorttrack, liet ook van zich horen tijdens haar debuut op een internationaal langebaantoernooi. Ze eindigde op elke afstand als derde en verzekerde zich daarmee van een derde plaats in het eindklassement. Met een tijd van 1.15,31 was ze op de laatste 1.000 meter zelfs sneller dan haar eerdere race.

De Nederlandse dominantie was duidelijk: de Poolse Kaja Ziomek-Nogal kwam het dichtst in de buurt, maar bleef ruim twee seconden achter Schulting na vier afstanden.

Kok trots ondanks minimale achterstand

Femke Kok, die beide 500 meters won, had na afloop gemengde gevoelens over haar tweede plaats. “Het is wel zuur dat ik op vier honderdsten verlies. Daar baal ik heel erg van, maar twee weken geleden was ik nog niet eens in staat de NK te voltooien en nu word ik tweede met zo’n klein verschil.”

“Ik voelde aan alles dat het realistisch was om te winnen. Ik ging er helemaal voor, maar kwam helaas net tekort.”

Dat Kok überhaupt mocht deelnemen, was tot op het laatste moment onzeker. Ze kreeg uiteindelijk een aanwijsplek van de selectiecommissie. “Ik ben ze dankbaar dat ik hier heb mogen genieten van een vol Thialf.”

Bron: NOS

Foto: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Recente publicaties

Inflatie is 3 procent, maar voelt veel hoger voor consumenten

De officiële inflatie in Nederland ligt al langere tijd...

Minder bedrijven investeren in verduurzaming in 2026

Nederlandse bedrijven investeren minder vaak in verduurzaming dan een...

Hogere hypotheekrente remt stijging van huizenprijzen af

De huizenprijzen blijven stijgen, maar het tempo gaat omlaag....

Inflatie daalt in juni naar 2,9 procent door lagere olieprijs

De inflatie in Nederland is in juni uitgekomen op...

Doel van 100.000 nieuwe woningen komt in 2027 mogelijk in zicht

De woningbouw kan in 2027 uitkomen op ongeveer 100.000...

Gerelateerde artikelen