maandag, oktober 5, 2026
19 C
Groningen

Uitstoot van luchtverontreinigende stoffen in Nederland onder EU-plafond

De uitstoot van schadelijke stoffen zoals stikstofoxiden en fijnstof is in Nederland verder afgenomen. Nieuwe cijfers van het CBS en RIVM/Emissieregistratie laten zien dat de totale emissies in 2024 al onder de plafonds liggen die pas vanaf 2030 verplicht zijn.

Effecten van luchtvervuiling op gezondheid en natuur

Stoffen als stikstofoxiden en fijnstof hebben een negatieve invloed op de luchtkwaliteit. Deze deeltjes kunnen diep in de luchtwegen doordringen, wat kan leiden tot klachten zoals astma en benauwdheid. Ook wordt langdurige blootstelling aan fijnstof in verband gebracht met hart- en vaatziekten.

Daling stikstofoxiden door schonere voertuigen

Sinds 2005 neemt de uitstoot van stikstofoxiden gestaag af. Het grootste deel van deze stoffen komt vrij bij vervoer, vooral door gebruik van fossiele brandstoffen. Strengere Europese uitstooteisen en de toename van elektrische voertuigen zorgen ervoor dat de emissies blijven dalen.

Huishoudens grootste bron van fijnstof

In 2024 kwam de meeste fijnstofuitstoot van huishoudens, voornamelijk door het gebruik van houtkachels en open haarden. Toch is ook hier sprake van een dalende trend. De afname in de vervoerssector is sterker, dankzij maatregelen zoals de invoering van roetfilters in auto’s.

Europese milieudoelen gehaald

Volgens Europese wetgeving moet de uitstoot van stikstofoxiden in 2030 minstens 61 procent lager zijn dan in 2005. Voor alle gemeten luchtverontreinigende stoffen geldt inmiddels dat de waarden in 2024 al onder dit niveau liggen.

De data zijn opgenomen in het Dashboard Duurzaamheid van het CBS, waar ook informatie te vinden is over energieverbruik, broeikasgassen en biodiversiteit.

Bron: CBS, Emissieregistratie/RIVM

Recente publicaties

Inflatie loopt weer iets op door hogere energieprijzen

De inflatie is in september opnieuw iets gestegen. Volgens...

Nieuwe regels voor makelaars moeten biedproces eerlijker maken

De overheid wil harder ingrijpen in de makelaarsbranche. Woonminister...

Cao-lonen stijgen verder, maar tempo van loonstijging neemt af

De cao-lonen in Nederland zijn in het derde kwartaal...

Economisch beeld minder negatief, maar herstel blijft voorzichtig

Het economische beeld in Nederland is in september minder...

Hitte kost Nederlandse economie miljarden en legt zwakke plekken bloot

De uitzonderlijke hitte van afgelopen zomer heeft de Nederlandse...

Gerelateerde artikelen