De inflatie in Nederland kwam in augustus 2025 uit op 2,8 procent, zo blijkt uit de snelle raming van het CBS. Daarmee ligt het cijfer iets lager dan in juli, toen de inflatie 2,9 procent bedroeg. De snelle raming is gebaseerd op voorlopige gegevens en kan nog worden bijgesteld. De definitieve cijfers volgen op 9 september.
Consumentenprijzen licht gestegen ten opzichte van juli
De inflatie wordt gemeten aan de hand van de consumentenprijsindex (CPI), die de prijsontwikkeling vergelijkt met dezelfde maand een jaar eerder. Volgens de raming lagen de prijzen voor consumenten in augustus 0,2 procent hoger dan in juli. Bij maandcijfers spelen seizoensinvloeden een rol, zoals duurdere vliegtickets in de vakantieperiode.
Ontwikkelingen per productgroep
De prijsstijgingen verschilden per productgroep. De prijzen van industriële goederen, exclusief energie en motorbrandstoffen, lagen in augustus 1,4 procent hoger dan een jaar eerder. Voor energie, inclusief motorbrandstoffen, werd een stijging van 1,6 procent gemeten. Voedingsmiddelen, dranken en tabak waren 3,7 procent duurder, terwijl diensten een stijging lieten zien van 3,8 procent. Daarmee bleven zowel voedingsmiddelen als diensten de belangrijkste aanjagers van de inflatie.
Europees geharmoniseerde inflatie
Naast de nationale CPI publiceert het CBS ook de Europees geharmoniseerde consumentenprijsindex (HICP). Volgens deze methode kwam de inflatie in augustus uit op 2,4 procent, tegen 2,5 procent in juli. De HICP maakt vergelijking tussen EU-lidstaten mogelijk.