De Deense regering trekt de komende jaren 14,6 miljard Deense kronen (bijna 2 miljard euro) uit om de militaire aanwezigheid op Groenland te versterken. Dat heeft defensieminister Lund Poulsen bekendgemaakt. Met dit bedrag worden drie extra oorlogsschepen gebouwd en wordt er geïnvesteerd in extra toezicht via drones en satellieten. Deze maatregelen zijn bedoeld om het semi-autonome eiland bij de Noordpool, dat al ruim 200 jaar onderdeel is van het Deense koninkrijk, beter te beschermen.
Groeiende geopolitieke druk
Groenland is strategisch van groot belang. Het eiland, dat vier keer zo groot is als Frankrijk, wordt op dit moment bewaakt door verouderde middelen, waaronder vier patrouilleschepen, een vliegtuig en patrouilleteams op hondensleeën.
De Amerikaanse interesse in Groenland heeft de aandacht voor het eiland verder vergroot. Zo berichtte de Financial Times onlangs over een telefoongesprek waarin oud-president Trump dreigde met importheffingen als Denemarken de controle over Groenland niet zou overdragen aan de Verenigde Staten. De Denen hebben dit verzoek geweigerd. Begin deze maand bracht Trumps zoon, Donald Jr., een bezoek aan Groenland. Hij gaf aan dat dit bezoek puur toeristisch van aard was.
Amerikaanse basis op Groenland
De Verenigde Staten hebben al een militaire basis op Groenland: de Pituffik-basis, voorheen bekend als Thule Air Base. Deze basis, gelegen in het noordwesten van het eiland, speelt een belangrijke rol in het vroegtijdig waarnemen van ballistische raketten die over Groenland richting de VS zouden kunnen worden gelanceerd.
Grootschalige investeringen in defensie
De investering in Groenland maakt deel uit van een groter plan van Denemarken om de strijdkrachten te versterken. De komende tien jaar wordt er in totaal 190 miljard kronen (ruim 25 miljard euro) uitgetrokken voor defensie, een forse verhoging na jarenlange bezuinigingen.
Lund Poulsen had eerder al aangekondigd dat er meer dan 10 miljard kronen geïnvesteerd zou worden in de militaire aanwezigheid op Groenland. Dit bedrag is sindsdien verder verhoogd.
Bron: NOS