maandag, augustus 24, 2026
21.8 C
Groningen

Duitse politie wijst Oekraïense verdachten aan in Nord Stream-zaak

Bijna drie jaar na de explosie van de Nord Stream-pijpleidingen zegt de Duitse federale politie alle betrokkenen bij de sabotageactie te hebben geïdentificeerd. Dat melden onder meer Die Zeit, Süddeutsche Zeitung en ARD op basis van bronnen rond het onderzoek. Het zou gaan om een Oekraïens commando dat de pijpleidingen in september 2022 opblies.

Arrestatiebevelen tegen bemanning zeiljacht

De autoriteiten hebben zes arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen de bemanningsleden van het zeiljacht Andromeda, dat vermoedelijk voor de sabotage werd ingezet. Volgens de berichtgeving gaat het om meerdere duikers, een explosievenexpert, een coördinator en de schipper. Alle verdachten zijn Oekraïens.

Een van de zeven bemanningsleden, Vsevelod K., sneuvelde inmiddels aan het front. De Volkskrant en Nieuwsuur bevestigen dit na eigen onderzoek.

Verdachten met verschillende achtergronden

De opgepakte mannen en vrouwen hebben uiteenlopende achtergronden. Zo zou Serhii K., die onlangs in Italië werd aangehouden, de coördinator van de operatie zijn geweest. Een andere verdachte, Joeri T. uit Odesa, werd geïdentificeerd via vingerafdrukken die overeenkwamen met sporen op de Andromeda. Hij was eerder in Nederland geregistreerd.

De enige vrouw in de groep, Valeria T., staat bekend om haar record in diepzeeduiken. Daarnaast zou bemanningslid Volodymyr Z., die in Polen woonde, met hulp van een Oekraïense defensieattaché zijn gevlucht naar Oekraïne nadat zijn verblijfplaats bekend werd.

Onzekerheid over opdrachtgevers

Wie de sabotage van de pijpleidingen heeft bevolen, blijft vooralsnog onduidelijk. De onderzoekers melden dat de groep met twee soorten valse paspoorten reisde: een volledig vervalst Roemeens document en Oekraïense paspoorten met fictieve namen maar officiële uitgifte. Dit zou kunnen wijzen op betrokkenheid van Oekraïense autoriteiten.

Eerder liet een bron van de MIVD weten dat de Oekraïense opperbevelhebber Zaloezjny betrokken zou zijn geweest, maar zowel hij als president Zelensky hebben die beweringen ontkend.

Bron: NOS

Recente publicaties

Infrastructuurcrisis dreigt rem te zetten op innovatie en groei

Nederland dreigt vast te lopen op zijn eigen infrastructuur....

Bedrijven investeren weer meer, maar herstel blijft voorzichtig

De investeringen in Nederland zijn in juni weer gegroeid....

Werkloosheid loopt op naar 4 procent, maar arbeidsmarkt blijft krap

De werkloosheid in Nederland is in juli gestegen naar...

SuperKonnected bouwt aan social media zonder ruis

In de wereld van ondernemers draait zichtbaarheid vaak om...

Nederlandse industrie groeit stevig ondanks wereldwijde onrust

De Nederlandse industrie heeft een opvallend sterk tweede kwartaal...

Gerelateerde artikelen