donderdag, februari 19, 2026
-0.3 C
Groningen

Energiekosten buiten Randstad fors hoger dan in stedelijke gebieden

Huishoudens buiten de Randstad zijn aanzienlijk meer kwijt aan energie dan gezinnen in stedelijke gebieden. Vooral in de noordelijke provincies en Limburg lopen de kosten flink op. Een gemiddeld huishouden in Groningen betaalt per maand ruim 105 euro meer aan energie dan een vergelijkbaar gezin in Utrecht. Dat blijkt uit onderzoek van adviesbureau Berenschot in opdracht van energieleverancier Essent.

Oorzaken van hogere energierekening

Volgens Essent hangen de verschillen samen met de woningkenmerken en inkomensniveaus in de regio’s. Buiten de Randstad wonen mensen vaker in grotere huizen die minder goed geïsoleerd zijn. Daarnaast zijn de inkomens in deze provincies gemiddeld lager, waardoor investeringen in verduurzaming minder haalbaar zijn. “Die mensen zijn minder in staat om hun huis te verduurzamen”, zegt Resi Becker, bestuursvoorzitter van Essent. Zij spreekt van een groeiende energiekloof.

Toekomstige ontwikkeling van de energiekloof

De verwachting is dat dit verschil voorlopig niet kleiner wordt. Essent waarschuwt dat ruim 40 procent van de Nederlandse huishoudens in 2035 niet de middelen heeft om te investeren in verduurzaming. Huishoudens die achterblijven, gaan juist méér betalen door oplopende belastingen en hogere gasprijzen. Hoewel de gemiddelde energierekening de komende tien jaar licht zou kunnen dalen, geldt dat niet voor iedereen. Bijna 60 procent van de huishoudens gaat er juist op achteruit.

Politieke oplossingen noodzakelijk

Becker benadrukt dat er politieke keuzes nodig zijn om de verschillen te verkleinen. “Veel mensen die recht hebben op subsidies en andere ondersteuning weten die vaak niet te vinden. Er moet één centraal loket komen voor woningverduurzaming”, aldus Becker. Voor de laagste inkomens zou volgens haar tot 90 procent van de verduurzamingskosten vergoed moeten worden. Ook pleit Essent voor een afdwingbaar recht voor huurders om hun woning te verduurzamen, in plaats van de huidige vrijblijvende aanpak.

Huurders het hardst geraakt

Het onderzoek laat zien dat huurders relatief zwaarder worden getroffen dan huiseigenaren. Huurders hebben doorgaans een lager inkomen en zijn daardoor een groter deel daarvan kwijt aan de energierekening. Ongeveer 30 procent van de particuliere huurders leeft in energiearmoede, waarbij meer dan 10 procent van het inkomen opgaat aan energiekosten. Omdat zij afhankelijk zijn van de bereidheid van verhuurders om te investeren, hebben zij zelf weinig invloed op verduurzaming.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde eerder dit jaar dat 6,1 procent van alle Nederlandse huishoudens in energiearmoede leeft. Opvallend daarbij is dat bijna 70 procent van deze groep in een sociale huurwoning woont.

Bron: NOS

Recente publicaties

Nederlands consumentenvertrouwen blijft laag en daalt licht in februari

Het consumentenvertrouwen in Nederland is in februari opnieuw iets...

Meer bouwvergunningen, maar woningbouw blijft achter

Op papier ziet het er hoopvol uit. In het...

Gemiddelde koopwoning stijgt naar 480.000 euro in 2025

De Nederlandse koopwoningmarkt bleef ook in 2025 stevig aan...

TNO waarschuwt voor volledig sluiten gasputten Groningen

De afbouw van het Groningenveld geldt als een van...

Nederland worstelt met vol elektriciteitsnet en zoekt korte-termijnoplossingen

In meerdere delen van Nederland loopt het elektriciteitsnet tegen...

Gerelateerde artikelen