dinsdag, januari 13, 2026
8.3 C
Groningen

Jongeren vinden nog steeds illegale nicotineproducten via Snapchat

Ondanks eerdere toezeggingen van het platform blijft het voor jongeren mogelijk om via Snapchat in contact te komen met dealers van illegale nicotineproducten, zoals vapes en snus. Een nieuw onderzoek wijst uit dat de maatregelen van het sociale medium nauwelijks effect hebben.

Onderzoek toont tekortschietende maatregelen aan

Een jongerenpanel, begeleid door artsen van het Leids Universitair Medisch Centrum en het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis, onderzocht de effectiviteit van Snapchat’s aanpak. Vijftien jongeren tussen de 13 en 18 jaar voerden op twee momenten – voor en na 8 augustus – zoekopdrachten uit met zestien verschillende termen voor nicotineproducten.

Woorden die Snapchat actief blokkeert, zoals vape, leverden weinig resultaten op. Toch bleken alternatieve termen, waaronder slang-woorden als snabba (snus) en gerroes (sigaretten of joints), nog volop mogelijkheden te bieden om dealers te vinden. Ook simpele zoektermen als peuk en sigaret leverden contact met aanbieders op.

ACM krijgt verzoek om in te grijpen

Stichting Rookpreventie Jeugd (SRPJ) heeft de Autoriteit Consument & Markt gevraagd om op te treden. De ACM kan boetes opleggen en platforms dwingen hun beleid aan te passen. Volgens de stichting is dat nodig, omdat Snapchat meerdere keren uitstel heeft gekregen maar de situatie nauwelijks verbeterde.

In een brief van 8 augustus beloofde Snapchat verbeterde detectie van slang en emoji’s, blokkades van accounts, filters voor tieners en meer ouderlijk toezicht. “Snapchat verzocht om geheimhouding van de details van de brief,” schrijven de artsen.

Zorg om gezondheid jongeren

Artsen waarschuwen dat de aanhoudende beschikbaarheid van deze producten grote gevolgen kan hebben. Longpatholoog Daniëlle Cohen van het Leids Universitair Medisch Centrum stelt:
“We zien dat steeds meer jongeren ernstig verslaafd raken aan nicotine door deze producten. Met grote gevolgen voor hun mentale en fysieke gezondheid.”

Verbod op smaakjesvapes omzeild

Hoewel vapes met een smaakje in Nederland al ruim een jaar verboden zijn, bieden dealers ze via Snapchat nog steeds aan. Minderjarigen kunnen daardoor gemakkelijk toegang krijgen tot verboden nicotineproducten.

Bron: NOS

Recente publicaties

Sociale huur en vastgoedbezit botsen in tijden van woningnood

Op papier wonen zij in een betaalbare woning van...

PNO Service Noord helpt mensen weer grip te krijgen op werk en leven

Soms raakt iemand het overzicht kwijt. Door werkdruk, ziekte,...

Van idee tot markt: hoe ondernemers hun productinnovaties succesvol realiseren

In het ondernemerslandschap van Noord-Nederland wemelt het van de...

AI en datacenters zetten Nederland in 2026 voor een nieuw dilemma

Wie in januari 2026 door Nederland rijdt, ziet op...

2 Uitzendbureau brengt mensen en werk dichter bij elkaar

Wie vandaag werk zoekt of personeel nodig heeft, merkt...

Gerelateerde artikelen