dinsdag, oktober 6, 2026
14.8 C
Groningen

Rusland en Oekraïne schorten aanvallen op energiesector tijdelijk op

Rusland en Oekraïne hebben een tijdelijke stop op aanvallen op elkaars energiesector en infrastructuur afgesproken. De wapenstilstand, die dertig dagen duurt, is overeengekomen tijdens een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische president Vladimir Poetin. Het Kremlin meldt dat Poetin al opdracht heeft gegeven om de aanvallen te staken. Ook het Witte Huis bevestigt dat Rusland stopt met het aanvallen van energievoorzieningen en infrastructuur en spreekt van “een eerste stap om de oorlog te beëindigen”.

Doelwit: energievoorziening

Sinds het uitbreken van de oorlog hebben Russische troepen zware aanvallen uitgevoerd op Oekraïense energiecentrales en het stroomnetwerk. Oekraïne richtte zich op zijn beurt op Russische raffinaderijen en brandstofdepots. De wederzijdse aanvallen op kritieke infrastructuur hebben geleid tot grootschalige schade en energieproblemen in beide landen.

Voorwaarden voor verdere onderhandelingen

De tijdelijke wapenstilstand wordt gezien als een opstap naar verdere vredesbesprekingen. Als eerste stap willen beide partijen onderhandelen over een bestand op de Zwarte Zee. Volgens het Witte Huis zouden deze gesprekken op korte termijn moeten starten in het Midden-Oosten, al is nog niet bekend in welk land. Uiteindelijk moet het leiden tot “een volledig bestand en blijvende vrede”.

Poetin heeft als voorwaarde voor een bredere wapenstilstand opnieuw geëist dat de Verenigde Staten en Europese landen stoppen met militaire steun aan Oekraïne en geen inlichtingen meer delen met het land.

Meningsverschillen blijven groot

Het Kremlin omschrijft het telefoongesprek als “gedetailleerd en openhartig”, een diplomatieke term die duidt op aanzienlijke meningsverschillen. Poetin herhaalde dat een blijvende oplossing in lijn moet zijn met Russische veiligheidsbelangen, waaronder het uitsluiten van een Oekraïens NAVO-lidmaatschap.

Beide leiders bespraken ook de relatie tussen hun landen en mogelijke verbeteringen op economisch gebied. Het Witte Huis ziet kansen voor “enorme” economische deals tussen de VS en Rusland.

Trump blijft inzetten op vredesdeal

Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Trump herhaaldelijk gesteld dat hij snel een einde zou kunnen maken aan de oorlog in Oekraïne. Hij beroept zich daarbij op zijn goede relatie met Poetin en stelt dat een wapenstilstand gevolgd door een vredesakkoord een haalbaar scenario is. Rusland heeft echter nog niet ingestemd met het Amerikaanse voorstel om voor dertig dagen de wapens neer te leggen.

Bron: NOS; foto: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ attribute www.kremlin.ru

Recente publicaties

Inflatie loopt weer iets op door hogere energieprijzen

De inflatie is in september opnieuw iets gestegen. Volgens...

Nieuwe regels voor makelaars moeten biedproces eerlijker maken

De overheid wil harder ingrijpen in de makelaarsbranche. Woonminister...

Cao-lonen stijgen verder, maar tempo van loonstijging neemt af

De cao-lonen in Nederland zijn in het derde kwartaal...

Economisch beeld minder negatief, maar herstel blijft voorzichtig

Het economische beeld in Nederland is in september minder...

Hitte kost Nederlandse economie miljarden en legt zwakke plekken bloot

De uitzonderlijke hitte van afgelopen zomer heeft de Nederlandse...

Gerelateerde artikelen