vrijdag, oktober 23, 2026
14.4 C
Groningen

Vertrouwen consument op laagste punt in 1,5 jaar

Het consumentenvertrouwen in Nederland is in april verder afgenomen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalde de vertrouwensindex van -34 in maart naar -37 in april. Daarmee bevindt het vertrouwen zich op het laagste niveau in anderhalf jaar tijd.

Vertrouwen consument blijft laag

Na een lichte opleving in 2024 zette de dalende trend in het consumentenvertrouwen zich afgelopen maanden weer door. Sinds september 2024 is het vertrouwen onafgebroken gedaald, wat nu resulteert in een stand van -37. Dit ligt ver onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar, dat op -10 staat. Het hoogste punt werd bereikt in januari 2000 met een score van 36, terwijl het dieptepunt lag in september en oktober 2022 met -59.

Het CBS voert sinds april 1986 maandelijks onderzoek uit naar het consumentenvertrouwen. De vertrouwensindex wordt berekend aan de hand van vijf deelvragen, waarbij het saldo van positieve en negatieve antwoorden wordt gemeten. De uitkomst kan variëren van -100 (alle consumenten negatief) tot 100 (alle consumenten positief).

Oordeel over economisch klimaat verslechterd

Consumenten waren in april pessimistischer over de economische situatie dan een maand eerder. De deelindicator voor het economisch klimaat daalde van -57 in maart naar -61 in april. Zowel het oordeel over de economie in de afgelopen twaalf maanden als de verwachting voor het komende jaar verslechterde.

Koopbereidheid verder afgenomen

Ook de koopbereidheid van consumenten liet een daling zien. Deze indicator zakte van -18 in maart naar -20 in april. Het oordeel over de eigen financiële situatie, zowel in het verleden als in de toekomst, was negatiever dan een maand eerder. De bereidheid om grote aankopen te doen bleef gelijk aan die in maart.

Met deze ontwikkelingen blijft het consumentenvertrouwen ver achter bij het langjarig gemiddelde en geeft het een somber beeld van de stemming onder Nederlandse huishoudens.

Bron: CBS

Recente publicaties

Veel meer bedrijven gestart, ondanks strengere regels voor zzp’ers

Van de terughoudendheid rond zelfstandig ondernemerschap is in het...

Huizenprijzen stijgen minder hard, maar woningmarkt blijft krap

De vaart waarmee huizenprijzen de afgelopen jaren omhooggingen, raakt...

Ernstige PHP-lekken zetten websites en webshops onder druk

Een beveiligingsprobleem in een veelgebruikte programmeertaal zorgt wereldwijd voor...

Opgroeien met bijstand hangt samen met minder werk en lagere lonen

De financiële situatie thuis tijdens de tienerjaren blijkt jaren...

Industriële productie groeit sterk, maar herstel is niet overal zichtbaar

De Nederlandse industrie heeft in augustus opnieuw stevig meer...

Gerelateerde artikelen