vrijdag, oktober 23, 2026
10.9 C
Groningen

Aandeel prijsvechters in luchtvaart groeit fors sinds 2004

Het aantal passagiers dat via Nederlandse luchthavens met een budgetmaatschappij vliegt, is de afgelopen twintig jaar verdrievoudigd. In 2024 kozen bijna 28 miljoen reizigers voor een low-cost airline. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS over de ontwikkeling van de luchtvaart in Nederland.

Fors meer passagiers bij prijsvechters

In 2004 maakten 9,3 miljoen mensen gebruik van een budgetmaatschappij. In 2024 is dat aantal opgelopen tot 27,8 miljoen. Tegelijkertijd groeide het aantal reizigers bij traditionele luchtvaartmaatschappijen van 35,2 naar 48,4 miljoen. De verhouding verschuift: waar in 2004 nog één op de vijf passagiers met een prijsvechter vloog, is dat nu twee op de vijf.

Lagere kosten, intensiever gebruik

Budgetmaatschappijen onderscheiden zich door hun kostenmodel. Ze beperken de service aan boord en rekenen extra voor onder andere bagage, stoelkeuze en maaltijden. Ook wordt er gevlogen met een beperkt aantal vliegtuigtypes, die intensief worden ingezet.

Kleinere luchthavens profiteren mee

De opkomst van low-cost airlines heeft niet alleen invloed op het aantal passagiers, maar ook op de positie van regionale vliegvelden. Tussen 2004 en 2024 is het aantal reizigers op luchthavens als Eindhoven, Rotterdam, Maastricht en Groningen verviervoudigd. In 2024 vloog 98 procent van de passagiers op deze luchthavens met een budgetmaatschappij.

Toch blijft Schiphol de dominante luchthaven voor prijsvechters. Van de 27,8 miljoen reizigers in 2024 stapten er 18,6 miljoen in of uit op Schiphol. De overige 9,2 miljoen maakten gebruik van een van de vier kleinere nationale luchthavens.

Populaire bestemmingen: Spanje, VK en Italië

Onder reizigers die kiezen voor een budgetmaatschappij zijn vooral Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Italië populaire bestemmingen. Bij traditionele luchtvaartmaatschappijen voeren de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland de lijst aan.

Recente publicaties

Veel meer bedrijven gestart, ondanks strengere regels voor zzp’ers

Van de terughoudendheid rond zelfstandig ondernemerschap is in het...

Huizenprijzen stijgen minder hard, maar woningmarkt blijft krap

De vaart waarmee huizenprijzen de afgelopen jaren omhooggingen, raakt...

Ernstige PHP-lekken zetten websites en webshops onder druk

Een beveiligingsprobleem in een veelgebruikte programmeertaal zorgt wereldwijd voor...

Opgroeien met bijstand hangt samen met minder werk en lagere lonen

De financiële situatie thuis tijdens de tienerjaren blijkt jaren...

Industriële productie groeit sterk, maar herstel is niet overal zichtbaar

De Nederlandse industrie heeft in augustus opnieuw stevig meer...

Gerelateerde artikelen