dinsdag, juni 30, 2026
17.6 C
Groningen

Nibud: Financiële vaardigheden cruciaal voor scholieren door uitdagingen in betaalmethodes

Recent onderzoek door het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) en ABN AMRO toont aan dat scholieren moeite hebben met financieel overzicht door de diversiteit in betaalmethodes. Bijna 1.600 leerlingen in het voortgezet onderwijs namen deel aan het onderzoek, waarbij bleek dat moderne betaalopties zoals achteraf betalen en online betaalverzoeken het zicht op hun werkelijke financiële status kunnen vertroebelen.

“Scholieren kunnen hierdoor grip op hun geldzaken verliezen omdat ze denken dat ze meer of minder kunnen besteden dan daadwerkelijk het geval is,” zegt Nibud-directeur Arjan Vliegenthart. “Het is belangrijk dat je voor je 18e leert om zaken goed op een rijtje te zetten. Als volwassene krijg je er alleen maar meer mee te maken en dan moet je echt zelf problemen zien te voorkomen.”

Toenemend gebruik van bankapps, maar inzicht blijft beperkt

Het onderzoek wijst uit dat 66% van de scholieren wekelijks hun banksaldo controleert via een bankapp, een stijging ten opzichte van 50% in 2020. Echter, slechts 43% weet hoeveel contant geld zij bezitten en velen negeren nog openstaande betaalverzoeken of geld dat terug moet komen van online aankopen.

Babet Boswinkel, expert op het gebied van jongeren en geld bij ABN AMRO, benadrukt dat het gebrek aan bewustzijn over uitgaven, zoals snacks en drankjes, vaak leidt tot verrassingen bij het checken van de uitgaven. “Uit de gesprekken die we met jongeren hebben gevoerd, bleek ook dat velen zich niet bewust zijn van hoeveel ze uitgeven aan drankjes en snacks onderweg. Terwijl zij aangeven dat dit inzicht hen zou helpen om bewuster met hun geld om te gaan,” zegt zij.

Betaalmethodes onder jongeren: een gemengd beeld

Uit het onderzoek blijkt verder dat ondanks de wettelijke leeftijdsgrens van 18 jaar, 13% van de scholieren gebruikmaakt van ‘Buy Now, Pay Later’ (BNPL) services zonder adequate leeftijdscontroles. Dit heeft bij bijna een kwart van deze gebruikers geleid tot te late betalingen.

Betaalverzoekjes, zoals Tikkies, blijken uitermate populair: driekwart van de scholieren gebruikt deze, waarbij niet altijd duidelijk is of deze verzoeken ook worden voldaan. Boswinkel benadrukt het belang van digitale financiële educatie: “Door jongeren vroegtijdig digitale inzichten te geven in hun geldzaken, kunnen we hen helpen financieel vaardig en zelfverzekerd te worden.”

Nibud adviseert: geef scholieren een eigen budget

Het Nibud signaleert dat minder scholieren zakgeld ontvangen en een afname zien in het aantal dat kleedgeld krijgt. “Op is op” is echt een onmisbaar gegeven in de financiële opvoeding. Het dwingt je om keuzes te maken en leert je hoe je kunt rondkomen,” stelt Vliegenthart.

Bron: Nibud

Recente publicaties

Dit verandert per 1 juli 2026: belverbod, duurdere pakketjes en nieuwe regels

Per 1 juli 2026 veranderen opnieuw verschillende regels die...

Aantal flexwerknemers groeit opnieuw, terwijl zzp’ers verder afnemen

Het aantal flexwerknemers in Nederland groeit weer. In het...

Waarom dynamische stroomprijzen in de zomer ineens hoog kunnen oplopen

Zomer en goedkope stroom lijken vanzelfsprekend bij elkaar te...

Meer huishoudens komen moeilijk rond, jongvolwassenen steeds vaker klem

Voor steeds meer huishoudens is rondkomen geen vanzelfsprekendheid meer....

WakkerGroep brengt helderheid in software, processen en digitale ideeën

Veel ondernemers herkennen het moment waarop een goed idee...

Gerelateerde artikelen