vrijdag, mei 15, 2026
5.9 C
Groningen

Oekraïne meldt gevangenneming van Chinese strijders in Donetsk

Het Oekraïense leger heeft in de regio Donetsk twee mannen gearresteerd die volgens president Volodymyr Zelensky geïdentificeerd zijn als Chinese burgers. Op Telegram meldt hij dat dit blijkt uit de documenten die de mannen bij zich droegen.

Daarnaast is een video verspreid waarop een van de arrestanten te zien is. De man heeft geboeide handen en beeldt gevechtshandelingen uit. Tijdens de opname spreekt hij enkele woorden in het Mandarijn.

Mogelijke bredere Chinese aanwezigheid onderzocht

Zelensky stelt dat Oekraïne over informatie beschikt waaruit blijkt dat er aanzienlijk meer Chinezen aan Russische zijde meevechten. Hij meldt dat dit verder wordt onderzocht. De president heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken opdracht gegeven om contact op te nemen met de Chinese overheid.

Minister Andri Sybiha schrijft op X dat hij de Chinese zaakgelastigde in Oekraïne heeft ontboden. In zijn bericht stelt hij: “Dat Chinese burgers vechten als onderdeel van het Russische invasieleger in Oekraïne zet vraagtekens bij China’s uitgesproken standpunt voor vrede.” Ook schrijft hij dat het volgens hem de geloofwaardigheid ondermijnt van China als verantwoordelijk permanent lid van de VN-Veiligheidsraad.

Oproep tot internationale reactie

Zelensky roept internationale partners op om te reageren. Volgens hem moet de wereld, inclusief de Verenigde Staten en Europese landen, zich uitspreken over de situatie. In zijn woorden: “Hier moet absoluut op gereageerd worden.” Hij noemt de betrokkenheid van China een teken dat Rusland de oorlog wil voortzetten: “Een duidelijk signaal” dat Poetin de oorlog niet wil beëindigen.

Tot nu toe hebben China en Rusland niet publiekelijk gereageerd op de uitlatingen van de Oekraïense president.

Eerdere meldingen over Noord-Koreaanse militairen

De arrestaties volgen op eerdere meldingen dat ook Noord-Koreaanse militairen actief zijn aan Russische zijde. In het najaar van 2024 werd gesproken over een inzet van ruim 11.000 Noord-Koreaanse soldaten. In januari van dit jaar gaven Oekraïense officieren aan dat deze troepen zich hadden teruggetrokken na zware verliezen. Volgens de Zuid-Koreaanse inlichtingendienst heeft Noord-Korea eind februari opnieuw militairen gestationeerd in de Russische grensregio Koersk.

Bron: NOS

Recente publicaties

Pensioenfondsen onder nieuw pensioenstelsel voelen beursklappen ook

De beurs onrust door het conflict in het Midden-Oosten...

Vertrouwen in politici en Tweede Kamer op dieptepunt in 2025

Het vertrouwen in politici en de Tweede Kamer is...

Ondernemersvertrouwen zakt hard weg in tweede kwartaal 2026

Het sentiment onder Nederlandse ondernemers heeft in korte tijd...

Economie groeit nauwelijks, maar consument gaf in maart weer meer uit

De Nederlandse economie is 2026 voorzichtig begonnen. In het...

Stroomnet gaat voor het eerst helemaal op slot: wat zijn de gevolgen?

Het volle stroomnet was de afgelopen jaren vooral een...

Gerelateerde artikelen