zaterdag, februari 15, 2025
1 C
Amsterdam

Tweede Kamer wil belastingvoordeel Extinction Rebellion intrekken

De Tweede Kamer heeft een motie aangenomen die het kabinet oproept om de ANBI-status van klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) in te trekken. Deze status, bedoeld voor Algemeen Nut Beogende Instellingen, biedt organisaties belastingvoordelen zoals vrijstelling van erf- en schenkbelasting en aftrekbaarheid van donaties. XR, bekend van blokkades op snelwegen tegen fossiele subsidies, zou volgens een meerderheid van de Kamer niet voldoen aan de voorwaarden voor het algemeen belang.

Minister Van Weel: ‘Niet mogelijk op basis van feiten’

Minister Van Weel van Justitie liet eerder weten dat het intrekken van de ANBI-status “niet mogelijk is op basis van de feiten die er nu liggen”. Toch vond een motie van JA21 voldoende steun. Volgens JA21 is XR een “onwettige, maatschappij-ontwrichtende en vandalistische organisatie”. Kamerlid Eerdmans voegde daaraan toe dat de politie door de acties van XR regelmatig ander belangrijk werk moet laten liggen, waardoor soms zelfs noodhulp in gevaar komt.

Kleine meerderheid steunt motie

Bij de hoofdelijke stemming stemden 69 Kamerleden voor de motie en 67 tegen. Hoewel regeringspartij NSC tegenstemde, zorgden stemmen van oppositiepartijen SGP en Forum voor Democratie voor een meerderheid.

Langdurige files en maatschappelijke frustratie

De acties van XR roepen al langere tijd ergernis op binnen de Kamer. Demonstraties veroorzaken vaak langdurige files en vergen veel politiecapaciteit. Kamerleden stellen dat XR door deze acties niet langer het algemeen belang dient en daarmee de ANBI-status zou moeten verliezen.

Strengere regels voor demonstraties

Naast de motie over XR werden meerdere voorstellen aangenomen om strenger op te treden tegen ordeverstorende demonstraties. Zo wil de Kamer voorkomen dat belangrijke nationale herdenkingen, zoals die op 4 mei, worden verstoord. Verder zijn moties aangenomen voor:

  • Het makkelijker verhalen van schade op daders.
  • Een aparte strafbaarstelling voor blokkades van belangrijke infrastructuur.
  • Onderzoek naar het gebruik van gezichtsherkenningstechnologie.

Met deze maatregelen hoopt de Kamer herhaling van de overlast door demonstraties te beperken en de maatschappelijke impact te verkleinen.


Foto: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ ; Catharina Gerritsen; bron: NOS

Vandaag

Krapte op arbeidsmarkt ondanks lichte vacaturegroei

In het vierde kwartaal van 2024 is het aantal...

Vier aanhoudingen na dodelijke schietpartij Pannerden, slachtoffer komt uit Arnhem

In de nacht van donderdag op vrijdag heeft een...

Rechter: Minister moet subsidie Vluchtelingenwerk tijdelijk handhaven

De rechtbank Amsterdam heeft geoordeeld dat de minister van...

Huishoudens consumeren meer in december 2024, maar vooruitzichten minder gunstig

In december 2024 hebben huishoudens 1,8 procent meer uitgegeven...

Economische groei Nederland in vierde kwartaal 2024 vertraagd

Volgens een eerste berekening van het CBS is de...

Gerelateerde artikelen