vrijdag, oktober 23, 2026
14.4 C
Groningen

Daling faillissementen in april ondanks maandelijkse stijging

In april 2025 zijn in totaal 331 bedrijven failliet verklaard. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder betekent dit een daling van 9 procent. Toen ging het nog om 362 faillissementen.

Ten opzichte van maart 2025 is er echter sprake van een stijging van het aantal faillissementen met 23 procent. Deze cijfers zijn gecorrigeerd voor het aantal zittingsdagen in de maand.

Nieuwe focus: faillissementsgraad als maatstaf

Sinds maart 2025 legt het CBS in zijn berichtgeving meer nadruk op de faillissementsgraad: het aantal uitgesproken faillissementen per 100 duizend bedrijven. Volgens het CBS geeft deze maatstaf een zuiverder beeld van de ontwikkeling van het aantal faillissementen, doordat rekening wordt gehouden met het totaal aantal actieve bedrijven. Dit maakt het mogelijk om sectoren beter met elkaar te vergelijken.

Faillissementsgraad gedaald naar 9,0

In april 2025 bedroeg de faillissementsgraad 9,0. Dat is lager dan in april 2024, toen het aantal faillissementen per 100 duizend bedrijven nog op 10,1 lag. De reeks begon in 2015 met een piek van 24,8 in maart van dat jaar. Sindsdien is er een dalende lijn zichtbaar, met als dieptepunt een faillissementsgraad van 3,4 in augustus 2021. Sinds 2024 lijkt de graad zich te stabiliseren op een relatief laag niveau.

Meeste faillissementen in de industrie

Niet gecorrigeerd voor zittingsdagen blijkt dat in april 2025 de meeste faillissementen relatief gezien plaatsvonden in de industrie. Op elke 100 duizend bedrijven in deze sector gingen er ruim 33 failliet. Ter vergelijking: in april 2024 lag dit aantal nog op ruim 26.

Bron: CBS

Recente publicaties

Veel meer bedrijven gestart, ondanks strengere regels voor zzp’ers

Van de terughoudendheid rond zelfstandig ondernemerschap is in het...

Huizenprijzen stijgen minder hard, maar woningmarkt blijft krap

De vaart waarmee huizenprijzen de afgelopen jaren omhooggingen, raakt...

Ernstige PHP-lekken zetten websites en webshops onder druk

Een beveiligingsprobleem in een veelgebruikte programmeertaal zorgt wereldwijd voor...

Opgroeien met bijstand hangt samen met minder werk en lagere lonen

De financiële situatie thuis tijdens de tienerjaren blijkt jaren...

Industriële productie groeit sterk, maar herstel is niet overal zichtbaar

De Nederlandse industrie heeft in augustus opnieuw stevig meer...

Gerelateerde artikelen