zaterdag, mei 30, 2026
14.1 C
Groningen

ECB verlaagt rente naar laagste niveau in twee jaar

De Europese Centrale Bank (ECB) heeft besloten de rente te verlagen van 2,25 naar 2,0 procent. Dit is het laagste niveau sinds twee jaar. Met deze maatregel wil de ECB economische groei stimuleren in een periode van toenemende onzekerheid op wereldschaal.

Hoewel de Europese economie er momenteel relatief stabiel voor staat, wijzen recente ontwikkelingen op mogelijke risico’s. Onder andere Amerikaanse handelsmaatregelen en zorgen over goedkope Chinese export naar Europa spelen hierbij een rol. De ECB ziet de renteverlaging als noodzakelijk om tijdig in te grijpen.

Van renteverhoging naar stimulering

In 2023 werd de rente binnen korte tijd verhoogd tot 4 procent, een historisch hoog niveau, om de hoge inflatie te beteugelen. Hogere leenkosten moesten ervoor zorgen dat consumenten en bedrijven de uitgaven temperden. Nu die inflatie grotendeels is afgekoeld, wil de centrale bank juist het tegenovergestelde bereiken: bestedingen en investeringen stimuleren.

Gevolgen voor Nederland

De impact van het besluit op Nederland is gemengd. De gemiddelde inflatie in de eurozone is inmiddels onder het streefniveau van 2 procent gedaald. In Nederland ligt deze echter nog op 3,3 procent, aanzienlijk boven het Europese gemiddelde van 1,9 procent.

Ook voor spaarders heeft de renteverlaging nadelige gevolgen. Verwacht wordt dat banken als ING, ABN Amro en Rabobank hun spaarrentes eveneens zullen verlagen. Tegelijkertijd zal ook de hypotheekrente verder kunnen dalen. Hoewel dat op het eerste gezicht gunstig lijkt voor huizenkopers, kan dit leiden tot hogere biedingen op woningen en daardoor verder stijgende huizenprijzen.

Geen vertrek Lagarde

Tijdens de toelichting op het rentebesluit werd ECB-president Christine Lagarde ook gevraagd naar recente geruchten over haar toekomst. Ze ontkende wederom dat zij zou vertrekken en reageerde resoluut: “Ik zal jullie niet de rug toekeren.”

Bron: NOS

Recente publicaties

Aantal huurwoningen krimpt verder, maar piek van verkoopgolf lijkt bereikt

Het aantal huurwoningen in Nederland blijft afnemen doordat investeerders...

Elektrische auto kan rol krijgen als buffer voor overvol stroomnet

Elektrische auto’s worden vaak genoemd als extra belasting voor...

Nederlanders ervaren klimaatbeleid steeds vaker als oneerlijk verdeeld

Veel Nederlanders vinden het nog altijd belangrijk dat Nederland...

Zorgen over hypotheeklasten nemen toe onder Nederlandse huiseigenaren

De financiële druk op Nederlandse huiseigenaren neemt toe. Dat...

Koopwoningen in april ruim 4 procent duurder dan jaar daarvoor

De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in april opnieuw...

Gerelateerde artikelen