maandag, juni 8, 2026
21.3 C
Groningen

Nederlands gasverbruik stabiel in 2024 ondanks lagere invoer en winning

In 2024 verbruikte Nederland ruim 30 miljard kubieke meter aardgas, een vergelijkbaar niveau als het jaar ervoor. De industrie zag een stijging in het aardgasverbruik, terwijl de elektriciteitssector juist minder gas gebruikte. Tegelijkertijd nam de invoer van zowel vloeibaar als gasvormig aardgas af en bleef de gaswinning verder dalen. Dit blijkt uit recente cijfers van het CBS.

Industrie verbruikt meer aardgas, elektriciteitssector minder

De Nederlandse industrie verbruikte in 2024 877 miljoen kubieke meter meer aardgas dan in 2023, een stijging van 9 procent. Deze toename was vooral zichtbaar bij raffinaderijen en de chemische sector. Daarentegen verbruikte de elektriciteitssector bijna 600 miljoen kubieke meter minder aardgas (-8 procent). Dit wordt grotendeels toegeschreven aan de toename van hernieuwbare energiebronnen zoals wind- en zonne-energie.

Tijdens de laatste twee maanden van 2024 steeg het gasverbruik echter weer vergeleken met dezelfde periode in 2023. De combinatie van weinig wind en zon in Noordwest-Europa en onderhoudswerkzaamheden aan een Belgische kerncentrale zorgde voor een verhoogde vraag naar aardgas.

Daling invoer vloeibaar aardgas (LNG)

Nederland voerde in 2024 in totaal 8,2 miljard kubieke meter minder aardgas in dan een jaar eerder. Ook de export nam af met 6,1 miljard kubieke meter, waardoor het invoersaldo met 11 procent daalde. De invoer van vloeibaar aardgas (LNG) via tankers daalde met 15 procent. Dit is de eerste afname sinds de start van de energiecrisis in 2022.

De Verenigde Staten blijven de grootste leverancier van LNG, ondanks een daling van 3,1 miljard kubieke meter (-18 procent). In totaal kwam 68 procent (14,4 miljard kubieke meter) van het ingevoerde LNG uit de VS. Daarentegen nam de LNG-import uit Rusland met 68 procent toe, terwijl die uit Noorwegen met 2 procent daalde. LNG uit Rusland valt op dit moment buiten de sanctiemaatregelen van de Europese Unie.

Gaswinning opnieuw afgenomen

De gaswinning in Nederland bleef in 2024 dalen, met een afname van 1,9 miljard kubieke meter (-17 procent). Deze daling volgt op de definitieve sluiting van het Groningenveld bij Slochteren in april 2024.

Door de verminderde gaswinning en lagere invoer bleef er eind 2024 minder aardgas in opslag dan een jaar eerder. De gasvoorraden waren met 3,7 miljard kubieke meter (-31 procent) afgenomen.

Recente publicaties

Mensen met beperking ervaren nog altijd achterstand in samenleving

Tien jaar nadat Nederland het VN-verdrag handicap bekrachtigde, is...

ActuMa-netwerkevent brengt ondernemers samen in Eexterveen

Donderdag 4 juni stond bij ActuMa in het teken...

Bedrijven kiezen vaker voor automatisering door personeelstekort

Het personeelstekort blijft voor veel Nederlandse bedrijven een hardnekkig...

Nederlandse industrie groeit door hamstergedrag van bedrijven

De Nederlandse industrie profiteert momenteel van een opvallende toename...

Gerelateerde artikelen